Ajaloohuvilistele on ilmselt tuttav Tallinnas sündinud natsiideoloog Alfred Rosenberg, kes Nürnbergi protsessil surma mõisteti. Täna räägime aga tema nimekaimust, Aserist pärit Alfred Rosenbergist.
- Ago Rooseste. Foto: Geni.com
Alfred August Rosenberg sündis 6. jaanuaril 1900 Aseris, koolis käis esmalt Tallinna Aleksandri gümnaasiumis ja hiljem Rakvere gümnaasiumis, mille lõpetas 1918. aastal. Seejärel läbis ta sõjakoolis suurtükiväekursused ning läks Vabadussõtta, mille läbis patareiülemana.
1921. aastal lõpetas ta kaheaastased võimlemisõpetajate kursused. 1920–22 töötas ta õpetajana Lokuta algkoolis, 1922–40 võimlemisõpetajana Tallinna koolides (J. Kirsipuu eragümnaasiumis, juudi gümnaasiumis, vene gümnaasiumis, Riigi Tööstuskoolis jm).
Rosenberg oli 1922. aastal Eesti Võimlemisõpetajate Seltsi asutajaid ja Tallinna osakonna esimees, Tallinna Koolide Spordiringide Ühingu üks rajajaid ja hooldaja-laekur. Ta kandis hoolt võimlemisõpetajate kutseoskuste täiendamise eest ja organiseeris 1927–29 noortele kergejõustikukursusi.
Seotud lood
Eesti esimeseks naissoost sporditäheks oli Tapalt pärit Saara Teitelbaum, kelle sportlaskarjäär jäi raske haiguse tõttu paraku väga lühikeseks.
Spordisõbrad teavad kindlasti tennisekommentaatorit Margus Uba ja ilmselt mäletab enamus ka tema legendaarset isa Toomast. Märksa vähem on neid, kes teavad, et Toomase isa ja Marguse vanaisa Reginald oli nii kõva spordimees, et jõudis isegi olümpiale.
No olid kohe omal ajal spordimehed tegijad väga erinevatel aladel. Alles oli juttu Heinrich Paalist, täna meenutame aga Arnold Niggolit või eestistatud nimega Arno Niitmet. Ta oli küll kõva spordimees, kuid meie kanti on ta tõsisema jälje jätnud Tapa kooliõpetajana ja ka Tapa linnapeana.
Praegu üritab suusahüppemaailmas mehetegusid teha Artti Aigro ja kahevõistleja Kristjan Ilves lendab samuti päris kenasti. Esimeste eestlastena käisid suusahüppajatest maailmameistrivõistlusel Viljandimaa mehed Oskar Veldemann ja Eduard Raidla. Juba 1938. aastal. Kui Veldemann hukkus nõukogude vangilaagris, siis Raidla sõjajärgne elu oli seotud Rakverega. Ja just siis oli tänu talle suusaspordi kuldaeg Rakveres.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.