Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliiniku resident doktor Teele Palumaa. Foto: ITK
Maailmas küllatki laialdaselt levinud atropiinravi eesmärgiks on aeglustada laste lühinägevuse ehk müoopia süvenemist ja edasiarenemist. Lühinägevuse teke on enamasti seotud silmamuna liiga kiire kasvuga, mistõttu kaugel asuvad objektid jäävad uduseks – vaja on miinusprille või -kontaktläätsi. Müoopia tekib lapseeas ja stabiliseerub noores täiskasvanueas.
Prilliläätse tugevuse ehk prilliretsepti määrab optometrist vastavalt nägemise vajadusele. Optometrist Laura Tõnov selgitab üksipulgi lahti nägemisaistingu mehhanismi ja selle, kuidas prilliläätsed toimivad: millal on tegu lühinägevuse ja millal kaugnägevusega ning millised muutused toimuvad silma vananemisel.
Arvutikasutamine on saanud üheks meie igapäevaseks harjumuseks, millega on suurenenud ka arvutitööga või nutiseadmete kasutamisega seotud silmaprobleemide sagedus.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.