Tänavu on saunaaasta ja meie saun lööb maailmas laineid, õigemini küll film "Savusanna sõsarad". Saun on igipõline, meie sauna täpset päritolu ja sünniaega on väga raske paika panna. Tundub nii, et oleme ta aastatuhandeid tagasi Uraalidest tulles juba siia kaasa toonud.
- Mehed saunas Boris Mäemetsa fotol aastast 1966. Foto: Tallinna Linnamuuseum
Kirjalikes allikates, mis küll meie ajalooga võrreldes vaid väikest ajaosa hõlmavad, leiame sõna “saun” Jõelähtme kihelkonna Saunja küla nimes 13. sajandi alguses.
Põhja-Eestis ja seega ka Virumaal on vanu talusaunu säilinud märksa vähem kui Saaremaal või Lõuna-Eestis. Siiski saab ka nende väheste järgi teha omi järeldusi, mis kinnitavad, et siitkandi saunad olid enamalt jaolt paekivist laotud seinadega ja olulise erinevusena lõunapoolsetest saunadest asus keris lava kõrval leiliruumi tagaseinas.
Enne “ehitatud” saunade tekkimist rajati saunad tavaliselt koopasse, maa sisse. Selle traditsiooni kestmist ka hiljem näitab tõik, et nii Põhja- kui ka Ida-Eestis rajati saunad muldkatusega.
Kerisekivid pidid olema veekogu-äärsed kõvad ja sinised kivid, mis tuule ja vee käes olid puhtaks läinud. Vanarahvas teadis ütelda, et “mere vees ja jõe põhjas seisnud kivid ei anna vingu”.
Seotud lood
Aastasadu on teatud seda, et saun on vaese mehe arst. Saunas raviti kõikvõimalikke haigusi, kuid esikohal olid ikkagi nn kondihaigused ja jooksva. Ja väga tähtsal kohal oli saun ka jõulutraditsioonides.
Treeningu ja sauna ühendamine parandab vastupidavust ning alandab süstoolset vererõhku ja üldkolesterooli taset rohkem kui ainult trenn, näitab Soomes Jyväskylä ülikooli kehakultuuriteaduskonnas läbiviidud uuring.
Eesti ainus saunamuuseum, mida peab Kadrina saunaklubi, on läbinud pisukese uuenduskuuri ja ootab kõiki huvilisi läbi astuma, aga ka muuseumile eksponaate annetama.
Eile tähistati Kadrina sauna 65. sünnipäeva. Õnnitlejaid tuli nii lähedalt kui ka kaugemalt: Saku saunast, Haljalast, Rahvusvahelise Sauna-Assotsiatsiooni president Risto Elomaa Soomest, kuid ka kaitseminister Hanno Pevkur.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.