Ühe Eesti põllumajandusettevõtte maine sai tõsise löögi, sest välismaal asuvad äripartnerid said Eesti firma nimel tehtud küberpettuse tõttu kahju 100 000 eurot. Petised kasutasid nn tegevjuhi petuskeemi, mis on Eestis taas levima hakanud.

- Foto on illustreeriv. Foto: Liis Treimann
Tänavu esimeses kvartalis sai RIA taas teateid, et raha üritatakse välja petta tegevjuhi petuskeemiga, kus kurjategijad saadavad näiliselt tegevjuhi nimelt maksekorraldusi või võltsarveid, mille kasusaajaks on kurjategijad ise. Kogu sündmuste ahel saab sageli alguse ettevõtte mõne meilikonto kompromiteerimisest, mis annab kurjategijatele võimaluse jälgida meilivestlusi ning koguda taustinfot, et siis õigel hetkel usutavalt vestlusesse sekkuda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kiire rikkuse ihalejat varitsevad igal sammul petuskeemid
Kuigi investeerimispettustest on räägitud võrdlemisi palju, ent sellegipoolest langetakse igal aastal arvestataval määral petuskeemide ohvriks ning üldiselt ei õnnestu kaotatud ehk tegelikkuses vabatahtlikult petisele ära antud raha enam tagasi saada.
Levimas on palgakonto pettuse skeem, mille eesmärgiks on tööandja poolt välja makstav töötasu suunata petturite kontodele.
Telefonipettused on kasvanud võimsalt
Esimeses kvartalis registreeriti peaaegu viis korda rohkem telefonipettusi kui 2022. aasta neljandas kvartalis. Ligi viis korda kasvas ka kahjusumma.
Mängus koerad, pangatöötajad ja armukelmid
End pangatöötajatena esitlevad petturid muutuvad aina nahaalsemaks, ainuüksi selle aasta viie kuuga on välja petetud 2 miljonit eurot. Politsei- ja piirivalveameti majanduskuritegude büroo juht Leho Lauri sõnul on lausa absurdne, milliste skeemide ohvriteks inimesed langevad.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.