Uute maamaksumäärade kehtestamiseks on omavalitsustel aega täpselt kuu, kuid seni on maamaksumäärad paika pannud vaid mõni üksik omavalitsus. Nende seas ka Rakvere vald.
- Rakvere vallavolikogu liikmed lootsid, et ka edaspidi jääb maatulundusmaa maamaks vallas üheks madalamaks kogu Eestis. Foto: Raul Mee
Rakvere vallavalitsuse finantsnõunik Kartin Vellema ütles Rakvere vallavolikogu istungil, et kolmapäevase seisuga olid uued maamaksumäärad riiklikku andmebaasi sisestanud vaid kaks omavalitsust - Türi ja Märjamaa vald.
Vellema lausus, et maksumäärade muutmise aluseks on 2022. aastal läbi viidud maade korraline hindamine ja selle tulemusel kehtestatud uued maksumäärad ja tulenevalt seadusemuudatusest tuleb omavalitsustel järgmise aasta maamaksumäärad kehtestada selle aasta 1. juuliks.
Seotud lood
Eelmisel aastal toimunud maa korralise hindamise järel tõusis maa hind ja tõuseb ka maamaks. Lääne-Virumaa naabruses, Harjumaal Valgejõe külas elava Allan Alaküla talu krunt on lõviosas kaetud erinevate ehituspiirangutega, kuid kuna katastris on krunt 100% elamumaa sihtotstabega, kerkib maamaks ligi 20 korda. Maa-amet probleemi ei näe.
Maa korralise hindamise tulemusi ei kasutata ainult maamaksu arvutamisel, vaid nendest sõltuvad ka maaomanikele makstavad tehnovõrkude talumistasud, mis kerkivad alates 2024. aastast märkimisväärselt.
Suurim lubatud kasv on 10% aastas
Suvise üleriigilise maade hindamise tulemusel peaks hoonetealuse maa maks tõusma suuremates keskustes kordades, kuid maamaksuseaduses ette nähtud tähtaegade tõttu võtab see aastakümneid.
Uued maamaksud kinnitatakse 1. juuliks
Maa-ameti läbi viidud 2022. aasta maa korralise hindamise tulemusel on Eesti maa väärtus 32,5 miljardit eurot, millest 71% moodustab ehitusmaa väärtus. Võrreldes eelmise, 2001. aasta maa korralise hindamisega on maa väärtus 8,3 korda tõusnud.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.