Esmaspäeval leppisid haridus- ja teadusminister ning haridustöötajate liit kokku, et uuest aastast võiks õpetaja palk tõusta kaheksa protsendi võrra 1889 euroni.

- Veltsi lapsed saavad veel oma kodukülas koolis käia. Aga kui riik oma rahastamispõhimõtteid ei muuda, tuleb omavalitsustel hakata väikeseid koole sulgema, sest raha nende ülalpidamiseks lihtsalt pole. Foto: Veltsi lasteaed-algkool
Ametlikult palgatõusu veel kinnitatud pole, kuid omavalitsusjuhtide kinnitusel on igasugune palgatõus väga suureks koormaks kohalikele eelarvetele.
Sellele, et õpetajad peaksid väärilist palka saama, ei vaidle keegi vastu. „Eks kõik tahavad, et kook oleks kirssidega ja seda jaguks kõigile, kuid paraku see alati ei õnnestu,“ lausus Rakvere linnapea Triin Varek.
Nimelt annab riik küll omavalitsustele vahendid õpetajate palkadeks, kuid seda päris mitme kriteeriumi alusel. Suurtes koolides sellest rahast reeglina jätkub, väiksemates aga mitte. Ning näiteks direktori ja kooli tugipersonali (logopeed, psühholoog, sotsiaalpedagoog jne) palgaraha peab omavalitsus ise leidma.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täna hakkab Rakvere vallavolikogu arutama haridusvõrgu ümberkorraldamist ehk Lasila põhikooli ja Veltsi lasteaed-algkooli tulevikku. Mõlema kooli direktor Marja-Liisa Männik pakkus välja mitmeid ideid, mis aitavad väikekoolides õpilaste arvu suurendada.
Õpetajate palk kerkib ligi 24%
Rõõmusõnum õpetajate palgatõusust uuel aastal pani kohalike omavalitsuste juhte kukalt kratsima, sest niigi pingelise eelarve juures, millest keskmiselt 50% kulub juba nagunii haridusele, tuleb leida veel hulk raha juurde.
Kolmapäeval toimuval Rakvere vallavolikogu istungil antakse üle Lasila põhikooli õppetöö jätkamise toetusallkirjad, mida on kokku 750. Rakvere vallas elab kokku 5650 inimest.
Uus valitsus kavatseb järgmisest õppeaastast muuta koolide rahatusmudelit selliselt, et omavalitsustel oleks võimalik pidada kuni kuueklassilisi koole, kus õpib vähemalt 30 õpilast.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.