Mootorsõidukimaksu suurus hakkab lähtuma sõiduki keskkonnamõjust
Automaksu mõju riigieelarvele võiks esimesel täisaastal olla umbes 230 miljonit eurot ehk kaks korda rohkem, kui varem plaanitud. „Maks on lihtne, laia baasi ja väheste eranditega,” ütles rahandusminister Mart Võrklaev värsket eelnõu tutvustades.
Rahandusminister Mart Võrklaev. Foto: Andras Kralla
2025. aastal jõustuva mootorsõidukimaksu esimene suurem erinevus võrreldes eelnõu väljatöötamiskavatsusega on see, et sõiduki registreerimistasu tuleb maksta üksnes auto esmakordsel registreerimisel Eestis.
Automaks iseenesest pole halb idee, kui seeläbi muutuks transpordi maksustamine õiglasemaks, aga see ei tohiks kaasa tuua olukorda, kus vaesemad hakkavad kinni maksma rikaste pühapäeva-elektriautosid, kirjutab Eesti Transpordikütuste Ühingu tegevjuht Mart Raamat.
Rahandusministeerium pole otsustanud, kas automaksu suurus võiks sõltuda lisaks muule sellest, kui koguka neljarattalisega sõidetakse, küll on selge, et vanemate autodega sõitjatele tehakse soodustus ning regionaalseid erisusi ei looda.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.