Igasuguseid süütegusid on tulnud meie kohtunikel läbi aegade arutada. Aga see „kuritegu“, millest kirjutas ajaleht Virulane 90 aastat tagasi ehk 14. novembril 1933, annab küll vist enamikule neist pikalt silmad ette.
- Kas siis selline kuritegu? Foto: Järvamaa muuseum
Alustuseks aga pisut soojendust Rakvere kohtusakste töömailt, nii nagu ajaleht seda 90 aasta eest kajastas. Ka siin on toredaid leide, eriti koht, kus tunnistaja ei saa aru, kas mees lükkas naise õuel pikali armastuse või viha pärast ...
„Voldemar Angi süüdistatakse Tiine Ankami ja tolle poja peksmises. Läinud suvel olnud kaebealune viinastanud olekus Ankami juures sees, kus tekkinud sõnelus Ankami ja kaebealuse vahel. See sõnelus läinud niivõrd suureks, et kaebealune tunginud Tiine Ankami kallale ning löönud teda õue pikali maha.
Kaebaja Ankam ütleb: „Mul on veel praegu hammas lahti, mis ta lõi.“
Tunnistaja Tergem teab tõendada, et sel päeval tõesti olnud majas kõva riid. Pärast olnud kaebaja õues pikali maas, mille järele tema sealt lahkunud. Rahukohtunik karistab Voldemar Angi seitsmepäevase arestiga.
Seotud lood
Vahel on janu väga suur. Aga võib-olla ei olnudki see janu, vaid pigem hoopis ihnus või kokkuhoidlikkus, mis ühe meie tänase loo tegelase õnnetu lõpuni viis.
Praegune elu on võrreldes 95 aasta tagusega ikka üpris vaikne ja rahulik. Kõik vargused-pättused tänapäeval muidugi enam avalikkuse ette ei jõua, aga üks hukkunu ja lisaks tapmine kahe päeva jooksul on ikka päris jõhker.
Vanu lehti sirvides leiab teine kord enam kui kummalisi lugusid. 95 aastat tagasi ehk 1928. aasta septembri keskpaigas juhtus Rakveres paar naiste (ja moraaliga) seotud (hale)naljakat seika, mis ka Virulase veergudele jõudsid.
1933. aasta septembri keskpaiku andsid ajalehtedele korduvalt kõneainet Aaspere mehe Voldemar Toominga seiklused, mis kokkuvõttes meenutavad juba mõne krimifilmi süžeed.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.