Sel nädalavahetusel lülitub Eesti lahti Venemaa elektrivõrgust. Siinsetele elutähtsate teenuste osutajatele ja ka teistele ettevõtetele tähendab see juba ammu sahtlis ootavate kriisiplaanide meelde tuletamist.
Kaks aastat tagasi pidi Kuusalus asuv Alexela tankla elektrikatkestuse tõttu ajutiselt töö peatama. Uksed avanesid ainult teenindaja jõul ning kütust tankida ei saanud. Foto: Andras Kralla
Balti riigid ühendavad end lahti Venemaa elektrivõrgust
Pärast Vene võrgust lahkumist hoiab Leedu oma tootjaid ja osaliselt ka tarbijaid rohkem kui Eesti, ütleb Baltic Energy Partnersi juhatuse liige Marko Allikson. Kogu Baltikumi jaoks saab sageduse hoidmise nabanööriks Euroopaga olema vaid üks õhuliin.
Kui desünkroniseerimisel juhtub korraga mitu intsidenti, siis võivad tipptarbimise ajal jääda mõned piirkonnad paariks tunniks elektrita – kuidas lahendatakse olukordi, mis elektrisüsteemi eraldamise ajal võivad ette tulla?
Valitsuse seatud eesmärk toota aastal 2030 samapalju taastuvelektrit kui Eestis tarbitakse jätab küsimuse, et kui palju me siis energiat tarbima hakkame. Mõned aspektid mõjutavad Eesti elektri koguhinda aga tunduvalt rohkem kui maksumäärad või tootjatele makstavad toetused, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli energiapoliitikate professor Einari Kisel.