Sellest aastast saavad soodushinnaga glükoosisensoreid soetada ka 2. tüüpi diabeetikud, kellel on raviskeemis lühitoimeline insuliin ja püsiv insuliinidefitsiit.

- Diabeetikud ei pea enam iga päev end “torkima”. Foto: hippopx.com
Eestis mõjutab diabeet ligikaudu 7–8% täiskasvanud elanikkonnast. Valdav osa neist põeb 2. tüüpi diabeeti, millele on küll geneetiline eelsoodumus, aga mis on tervisliku toitumise ja regulaarse liikumisega suuresti kontrollitav.
Kõik diabeediga inimesed ja nende lähedased on oodatud osalema 2. tüüpi diabeetikute toimetuleku koolitusel “Tervislik elustiil ja glükoosisensor”, mis toimub 11. märtsil 13 Rakvere Lääne-Virumaa keskraamatukogu saalis.
Lääne-Virumaa Diabeetikute Seltsiga koostöös toimuval koolitusel räägib Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud, diabeediõde ja toitumisterapeut Maarja Randväli tervisliku eluviisi olulisusest ning jagab nõuandeid toitumise, füüsilise aktiivsuse ja vaimse tervise hoidmise kohta. Tervislik elustiil on 2. tüüpi diabeetikutele eriti oluline, sest teadlikud valikud aitavad hoida veresuhkru taset kontrolli all, ennetada tüsistusi ja parandada üldist elukvaliteeti. Elustiili muutmine võib aidata haiguse kulgu edasi lükata või leevendada selle sümptomeid. Seetõttu on väga oluline ka inimese enda panus: tervislik toitumine, regulaarne liigutamine ja kehakaalu jälgimine.
Koolituse teises osas tutvustatakse pideva glükoosimonitooringu süsteemi ja uusima Dexcom ONE+ sensori tutvustus.
Sensoritele soodushinna kehtestamine ka teist tüüpi diabeetikutele on märkimisväärne edasiminek, sest sensor aitab saavutada stabiilsemaid veresuhkru näite. Pidev veresuhkru jälgimine aitab vältida olukordi, kus veresuhkur võib liigselt tõusta või vastupidi, minna liiga madalale. Selline tugev kõikumine põhjustab kahjustusi veresoontes ja närvides.
Glükoosisensoreid saab soodushinnaga osta digiretsepti alusel, mille väljastavad endokrinoloogid ja sisearstid. Enimkasutatav Dexcom ONE+ võimaldab veresuhkru taset ööpäevaringselt reaalajas jälgida. Käsivarrele või kõhule paigaldatav sensor mõõdab glükoositaset iga viie minuti järel, pakkudes kasutajale ja tema lähedastele reaalajas ülevaadet.
Ürituse korraldab Dexcom koostöös Lääne-Virumaa Diabeetikute Seltsiga.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Teisipäeval tähistatakse ülemaailmset rasvumise päeva, et pöörata sellele suuremat tähelepanu ning tõsta inimeste teadlikkust sellega kaasnevatest probleemidest. Tervise Arengu Instituudi (TAI) poolt läbi viidud Eesti õpilaste kasvu (COSI) 2021/2022 aasta uuring kinnitas, et liigse kehakaaluga õpilaste osakaal on aastatega aina suurenenud.
Eksperiment tõstab avalikult saladuselt katte
“Nagu tabletiärikas oleks,” muretseb mees, kes on pakkunud end müügiportaalis Osta.ee lahkelt kaalulangetuse sensatsioonravimit vahendama. Nüüd niheleb ta ebamugavalt teisel pool telefonitoru. Nimetagem teda Aivariks.
Sel sügisel tunnustati Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil 100 perearstipraksist üle Eesti. Parimate seas oli ka üksteist Lääne-Virumaa perearstikeskust. Hinnatud doktorid rääkisid valemist, kuidas teha oma tööd hästi ka koroonaajal? Kas nad on rahul sotsiaalministri tööga? Kuidas vähem sattuda nende vastuvõtule?
Kui mõnikümmend aastat tagasi oli II tüüpi diabeet laste puhul haruldane, siis nüüd üha sagedasem tervisemure, mille põhjuseks enamasti liiga kergesti kättesaadav väga energiarikas toit.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.