Eesti õrrekanamunade ja mahemunade järele on tugev nõudlus, kuid kodumaised suurtootjad pole üleeuroopalise trendiga seni kaasa tulnud ning jätkavad puurikanade pidamist, tekitades lindudele kujutlematuid kannatusi, kirjutab loomade heaolu spetsialist Mirjam Näkk loomakaitseorganisatsioonist Nähtamatud Loomad.
- "Juba praegu imporditakse suur osa vabapidamise kanade munadest mujalt Baltikumist ja Poolast, sest üle 80% Eestis toodetavast munadest tuleb puurikanadelt. Seega on viimane aeg, et Eesti suuremad munatootjad hakkaksid puurivabale tootmisele üle minema olenemata sellest, kas puurid keelustatakse või mitte," kirjutab loomakaitsja Mirjam Näkk. Pildil on Äntu Mõisa mahekanad, kellel on ruumi ringi liikumiseks. Foto: Rahel Lepp
Väheseid inimesi on jätnud külmaks kaadrid Eesti puurikanalatest, mis septembris loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad poolt avalikustati. Vaatepilt, mis nendelt avaneb, on nii julm ja õõvastav, et oma digiallkirja sellise tootmisviisi keelustamiseks on praeguseks andnud üle 14 000 Eesti inimese.
Enam pole kahtlust, et õudus, mida varasemalt oleme näinud teistes riikides filmitud videotelt, toimub ühtviisi ka meie väikeses Eestis. Kuid üles on kerkinud ka küsimus, mis saab muna hinnast ja kas üldse mune poelettidel saada on, kui kanade puurispidamisest loobume.
Praegu, kui puurikanalate õudused on ühiskonda raputanud, on kuulda, et väiketalunike telefonid on punased, sest kõik uurivad, kas mune saaks osta kohalikult kanapidajalt, kelle puhul võib kindel olla, et kanad elavad täisväärtuslikku elu. Muidugi ei ole selliste väiketootjate tootlikkus piisav suurte poekettide munadega varustamiseks. Ka paljudes poodides on märgata, et letid on vabapidamissüsteemidest pärinevatest munadest tühjaks ostetud ning tundub, et puurikanade munadest püütakse lahti saada soodushinda pakkudes.
Seotud lood
Äritulemused paranesid
Väike-Maarja külje all asuv Äntu mõis on Eestimaa kanapidajatele olnud tuttav nimi ja koht juba veerandsada aastat. Sealsed kanad on alati olnud hinnas nende seas, kes soovivad 10-12 siblijat omale koju viia või ka suurema hulga teise ringi munejatega oma äri ajada.
Täna kuulutati välja 2022. aasta mahekonkursside parimad. Ühtegi peaauhinda küll Lääne-Virumaale ei tulnud, kuid tunnustuse pälvis osaühing Äntu Mõis.
Kunda külje all Paaskülas asub OÜ Telo Talu, kus tegutsevad Elo (35) ja Terry Knight (48) koos kolme pojaga, seltsiks 600-700 sulelist, 44 lammast ja 4 hobust. Kuidas Inglismaal elanud ja (üle)töötanud abielupaar mehe algatusel naise kodumaale sattus ja kuidas on nende esimesed kaks aastat siin möödunud, on raamatut väärt lugu.
Kuni esmaspäevani märkimisel oleva Läti munatootja APF Holdingsi juhtkond kinnitas mind ja kaasinvestoreid külastades, et usub kindlalt oma kasvuplaanidesse ning seda peaksid tegema ka tulevased aktsionärid, kellelt oodatakse ülemärkimist, kirjutab Investor Toomas oma kommentaaris.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.