Lääne retoorikas ja kuluaarides valitseb arusaam, et see sõda tuleks kiiremas korras kuidagi lõpetada, aga küsimus on mõistagi rahu hinnas, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmuvas Ukraina sõja majandusblogi värskes sissekandes.
- Raivo Vare. Foto: Liis Treimann
Saabunud on juba kolmas sõjatalv Ukrainas. Vene agressioon jätkub ja maailm valmistub uue USA presidendi tulekuks, kelle suust on tänaseks kõlanud üksjagu ehmatavaid avaldusi nii majanduse kui ka julgeoleku teemadel.
Ukrainlastel aga on seis sõjas keeruline ja teda sunnitakse ilmselt ebasoodsasse vaherahusse ja läbirääkimistesse.
Biden on ärganud
Kuni novembrikuiste presidendivalimisteni USAs leidis administratsioon, et paati ei tohi kõigutada ja igaks juhuks ukrainlastele kaugmaarelvi ja üldse relvaabi eriti intensiivselt anda ei tohi.
Seejuures kõlas ka väide, et kaugmaarelvade andmisel polevat liiga suurt mõtet ning üleüldse polevat arsenalidest enam liiga palju võtta. Valimiste järel aga, kui demokraatidel pole enam midagi kaotada, on Washington asunud kiirkorras Kiievile abi osutama. Nii relvade kui rahaga.
President Joe Biden on andnud ametlikult käsu anda enne Trumpi ametisse asumist 20 jaanuaril nii palju kui võimalik sõjalist abi nn PDA elik presidendi eriõiguse mehhanismi kaudu, mille suurus on väidetavasti vähemalt 4,2 miljardit dollarit. Teistel andmetel veelgi enam.
Pea iga nädal tuleb teateid järjekordsetest abipakettidest, millega tarnitakse palju sõjatehnikat, aga veelgi enam on rõhk erineval sõjamoonal, kaasa arvatud paljuräägitud ATACMS. Iseasi, kas enam järelejäänud aja jooksul jõutakse see kõik ukrainlasteni toimetada puht logistilistel põhjustel.
Seda enam, et eeldatakse suhteliselt üksmeelselt, et Donald Trump ametisse asudes koheselt ka abi katkestab, et sundida ukrainlasi neile ebasoodsatel tingimustel läbirääkimistesse Vene agressoriga. Samas Kongress ei kinnitanudki uue rahandusaasta eelarvesse administratsiooni küsitud 26 miljardi dollarist abipaketti.
Kõik
Raivo Vare Ukraina blogi sissekanded on leitavad
siin. Blogi jälgimiseks lisa artikli lõpust märksõna "Raivo Vare majandusblogi" enda Minu Äripäeva valikusse.
Seotud lood
Venemaa eelarvestrateegias kajastub sõda 2027. aastani
Sõdu võidetakse tahte ja tagalaga. Ukrainal on palju tahet, aga vajalikust kaugelt vähem inimesi ja relvi, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 40. sissekandes.
Puudu on nii valuutast, tööjõust, tarbekaupadest kui veduritest
Venemaal käib ajaloost tuntud protsess, kus sõjarööbastele pandud majandus algselt kasvab, ent hakkab seejärel kokku tõmbuma, piitsutades samal ajal üles hinnataset ja tekitades kaupade defitsiiti, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmuvas sõjablogis.
Lääne positsioonid sõja ja võimaliku rahu kohta on muutunud ja muutumas, oma seisukohti revideerib ka Kiiev, üllatades venelasi rünnakuga nende endi territooriumil, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmuvas sõjablogi 38. sissekandes.
Hübriidrünnakud Baltimaades on reaalne oht
Venemaa hübriidrünnakud välismaal, sealhulgas Balti riikides, on reaalne oht ning ukrainlased olid üksvahe vaid kahe kuu kaugusel sõjalisest kollapsist, Putin loodab aga Trumpi tagasivalimisele, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmuvas sõjablogi 37. sissekandes.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.