Kui kogukam inimene võib olla füüsiliselt tugevam ja kõhnem jälle kiirem, siis kuidas mõjutab kehakaal saunarõõme ja leilivõttu? Vastab Tallinna Tehnikaülikooli füüsikaprofessor Jaan Kalda.
- Tallinna Tehnikaülikooli füüsikaprofessor Jaan Kalda. Foto: Tallinna Tehnikaülikool
Küsimusele vastamiseks alustame näitega kokandusest: kui keedame kanamuna, siis saame kuue minutiga mõnusa parajalt küpsenud muna, mida on hea süüa. Jaanalinnu muna tuleb samasuguseks keeta oluliselt kauem.
Füüsika ütleb, et aeg, mis meil kulub selleks, et soojus jõuaks muna sisse keskele, on võrdeline muna raadiuse ruuduga.
Seotud lood
Paljud ilmselt ei teagi, et Rakveres Rägavere teel käib usin saunade tootmine. Osaühingu Tesler Grupp tehtud saunasid võib leida maailma paljudest paikadest – nii Šveitsi mägedest kui ka Jaapani küladest.
Aastasadu on teatud seda, et saun on vaese mehe arst. Saunas raviti kõikvõimalikke haigusi, kuid esikohal olid ikkagi nn kondihaigused ja jooksva. Ja väga tähtsal kohal oli saun ka jõulutraditsioonides.
Tänavu on saunaaasta ja meie saun lööb maailmas laineid, õigemini küll film "Savusanna sõsarad". Saun on igipõline, meie sauna täpset päritolu ja sünniaega on väga raske paika panna. Tundub nii, et oleme ta aastatuhandeid tagasi Uraalidest tulles juba siia kaasa toonud.
Treeningu ja sauna ühendamine parandab vastupidavust ning alandab süstoolset vererõhku ja üldkolesterooli taset rohkem kui ainult trenn, näitab Soomes Jyväskylä ülikooli kehakultuuriteaduskonnas läbiviidud uuring.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.