Ida-Tallinna keskhaigla südamekeskuse kardioloog Anu Hedman kirjutab naiste südame tervisest ja sellest, kuidas haiguspilt erineb meeste omast.

- Kardioloog Anu Hedman toob välja erinevused naiste ja meeste südamehaigustes.
- Foto: Julia-Maria Linna
Oleme arstidena harjunud mõtlema, et mehed on kardiaalses mõttes nõrgem sugu. Nii see paljuski ongi. Teada on, et naise süda on samas ohus kui meestel, lihtsalt aastakümme hiljem. Viimane Euroopa ateroskleroosi seltsi konsensusdokument juhib tähelepanu naiste murettekitavalt kiiresti tõusvale suremustrendile aterosklerootilise kardiovaskulaarhaiguse (AKVH) tõttu mitte ainult pärast menupausi, vaid ka juba nooremas eas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kaks aastat tagasi tuli arstidel infarkti tõttu päästa Kristjan Jõekalda elu. Haiglas lubati, et mõni aasta veel ja pikaaegset saatejuhti tabab teinegi infarkt. Selle ootuses pole Jõekalda siiski lasknud tujul langeda.
Infarkt on südamelihase verevarustuse häire, mida võib esineda nii naistel kui meestel. Paraku esinevad suuremad tervisekahjustused just meeste puhul.
Vaikne tapja, millele inimene ei pööra piisavalt tähelepanu
Südamehaigused on Eestis juhtiv suremuse põhjus, samas 80 protsenti südame-ja veresoonkonnahaigustest on ennetatavad.
Südamehaiguste vältimiseks ning oma tervise kontrolli all hoidmiseks piisab lihtsast jalutamisest või sörgist vähemalt 15−30 minutit päevas. Kampaania „Kuidas käib sinu süda?“ jagab häid nippe liikumisharjumuse kujundamiseks ja kutsub tervist edendavatele üritustele.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.