Eestis on vähe insenere, sest valdkond ei paista piisavalt seksikas. Isegi kui töötasu ulatub 3000 euroni kuus, siis ainult sellest ei piisa, märkisid insenerifirmade juhid ja aasta noore ettevõtja nominendid Sander Mitendorf ja Silver Pütsep.
Tootmise automatiseerimisega tegeleva Smitech OÜ asutaja Sander Mitendorf ja Näpil ujuvkaisid tootva TOP Marine omanik ja tegevjuht Silver Pütsep rääkisid
Äripäeva raadio saates “Kuum tool”, et ühest küljest ei ole insenerihariduse omandamine kerge, kuid keeruline on jõuda valdkonna kuvandi positiivse küljega noorteni juba ammu enne gümnaasiumi.
Ettevõtjate hinnangul tuleb tuleb ühest küljest alustada inseneeria tutvustamisega juba põhikooli alguses, kui mitte varem. Samuti on oluline roll vanematel, kes saaksid oma lastele õpetada näiteks akutrelliga töötamist ja võimaldada katkise tehnika lahtivõtmist ja kokkupanekut. Mitendorf tõi näite, et ülikoolis ei olnud üks tema kursakaaslane kunagi akutrelli käes hoidnud.
Samuti tasuks inseneeria turundamisel kommunikeerida, et seksikas on ka kutsekooli haridus, mitte ainult ülikoolist omandatav.
Nii Mitendorf kui ka Pütsep ütlesid, et kuigi otse koolipingist ilma kogemuseta tulevale tööotsijale ei saa praegu maksta 3000 euro suurust kuupalka, siis 1-2 aasta järel on selline töötasu siiski täiesti reaalne.
“Palk on töö tulemus, mitte lähtepunkt,” ütles Mitendorf. Tema sõnul ei suuda tihtipeale otse koolist tulev noor luua ettevõttele veel piisavalt väärtust, et selle eest küsida ka kõrget palka, kuid paari aasta jooksul on näiteks 3000 euro saamine võimalik.
Ettevõtjad tegid juttu ka eksporditurgudest, aasta noore ettevõtja nominatsioonist ja tunnustusest, inseneriharidusest täpsemalt ning kodukontori kultuurist ja spetsialistide palgasurvest.
Lääne-Virumaa Uudiste tellijad saavad vestlust kahe noore ettevõtjaga, kellest üks tegutseb ka Näpil, kuulata siit:
Kõrge palk, aga töökäsi pole. Idude miljonid kisuvad noori inseneeriast eemale
Seotud lood
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja LHV aasta noore ettevõtja tiitli pälvis Silver Pütsep, kes on Näpil ujuvkaisid tootva ettevõtte Top Marine omanik ja tegevjuht.
Ettevõtja soovib luua mitukümmend uut töökohta
Tarkvarainsener Indrek Kõue (34) otsustas kaks aastat tagasi teha kannapöörde, ostis Lääne-Virumaal vana viinavabriku, et hakata seal looma robotmasinaid.
„Palgatase on meil Lääne-Virumaa mõistes hea“
Näpil ujuvkaisid tootev Top Marine ostab täna ära enda Rootsi koostööpartneri.
Tulevane masinaehituse insener Getter Jalak (20) teadis juba lapsena, kes temast saab. Kahtlust polnud ka emal-isal, sest pere esimene järeltulija nukkude poole ei vaadanud, vaid ehitas Sämi küla metsades onne – mida aasta edasi, seda keerukamaid. Ühte elamut ei õnnestunud isegi täiskasvanutel hiljem koost võtta.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.