90 aastat tagasi käis Kadrina lähedal Ojaveski külas usin kaevetöö. Nimelt alustasid arheoloogid 17. augustil 1931 4. sajandist pärit matusepaiga väljakaevamist. Tulemused olid enam kui üllatavad.

- Helmut Joonuksi fotol olev kultusekivi asub mõnekümne meetri kaugusel Ojaveski kalmest. Foto: SA Virumaa Muuseumid
„Kolmapäeva õhtuks jõuti kalmu lahtikaevamisega vaevalt pooleni, kuid juba tõuseb leitud asjade arv mitmesajani. Kalmu huvitavama osa kaevamised seisavad veel ees. kuna dr. Friedenthal arvab, et samas asub ka surnute põletamise paik,“ kirjutas ajaleht Virulane 22. augustil 1931.
Arheoloogiliste uurimistööde üheks eestvedajaks oli Kadrina kirikuõpetaja Gustav Johannes Beermann, kes oli juba tudengipõlvest peale suur arheoloogiahuviline.
Tegelikult teadis kohalik rahvas juba ammu, et tegemist on vana hauakohaga ning sealt võib kaevates üht-teist leida. Ja eks kuuldavasti leiti ka.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.