Kogu tsaari-Venemaad haaranud 1905. aasta revolutsioon jõudis üpris kiiresti ka Eestisse ning juba mõned päevad pärast verise pühapäeva vastuhaku mahasurumist 1905. aasta jaanuaris Peterburis vallandus Eestis mitu kuud kestnud streikide laine.

- Karistussalkade tegevus Eestis on muuhulgas jäädvustatud Mark Soosaare filmis "Jõulud Vigalas". Foto: Filmiarhiiv
Streigivõitluse teine tõusulaine tabas Eestis sama aasta suvel, 14. oktoobril sai aga Tallinnast alguse üldstreik, mis levis üle Eesti ja kestis 12 päeva. Veriseks muutus revolutsioon Eestis aga 16. oktoobril 1905, mil sõjavägi tulistas Tallinnas Uuele turule kogunenud miitingulisi.
Sõdurite kuulide läbi hukkus 90 inimest, haavatuid oli üle 200. Veresaun tingis uusi väljaastumisi ja poliitikaelu elavnemise, mis ei jäänud Peterburiski tähelepanuta, sest 5. detsembril 1905 moodustas Nikolai I erinõupidamise Baltikumi jaoks karistusvägede eraldamiseks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.