Täna möödub 130 aastat Eesti kunsti esiavangardisti Ado Vabbe sünnist. Ilmavalgust nägi Adolf Georg Vabbe 19. märtsil 1892 Tapal.
- Ado Vabbe "Tants" aastast 1912. Foto: Underi ja Tuglase kirjanduskeskus
Vabbede pere kolis peagi Tapalt Rakverre ning mõni aeg hiljem Narva, kus pidasid heale järjele tõusnud võõrastemaja Severnaja.
Kui valdavalt on eesti kunstnikud maalähedased ning seotud talupojakultuuriga, siis Ado Vabbe on selles osas vägagi erinev.
Narvas oli toona kaks suuremat kunstikogu – Lavretsovide ja Pelzerite perekonna oma –, kus Vabbe võis näha mitmete 19. sajandi tuntud Vene kunstnike töid. Narvas tegutsesid joonistamisõpetajad, kes olid kunstihariduse omandanud Peterburis.
Seotud lood
Kaksikvendadest kunstnikke Kristjan ja Paul Rauda teavad paljud, kuid Lääne-Virumaal on tegutsenud teineg kaksikutest kunstnikepaar - Gerhard Franz ja Karl Ferdinand von Kügelgenid.
1920. aastatel koondusid noored kunstnikud Eesti Kunstnikkude Rühma, mille kandvamateks jõududeks olid kolm Virumaaga seotud meest - Henrik Olvi, Märt Laarman ja meie tänase loo kangelane Arnold Akberg.
20. sajandi alguses tiirutas Rakvere uulitsatel mitukümmend voorimeest. Osa neist vedas ainult kaupasid, osa aga inimesi. Tollased taksod. Üks voorimeestest kandis kummalist nime – Aleksander Monstrum. Aga mitte temast ei räägi tänane lugu, vaid tema noorimast pojast Heinrich Voldemarist.
Rakvere püssimeistrit Hendrik Tiitust ja tema prouat Ida Louiset külastas jõuluvana äreval 1905. aastal päevakese võrra varem ehk siis 23. detsembril ja tõi kingiks kaasa kena ja terve poisslapse. Tallinna tn. 50 numbrit kandva maja uus elanik sai endale nimeks Romulus. Kaksteist aastat hiljem muutus koos kalendriga ka Romuluse sünnipäev, mis nihkus 1906. a 5. jaanuarile ja kadus ka jõuluime.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.