Juhan Kunder oli Rakvere jaoks ülioluline mees ning sellest saadi ka aru. Asjaajamine võttis küll aega, kuid mehe 50. surmaaastapäeval, 24. aprillil 1938, avati talle Rakveres monument.
- Juhan Kunderi monumendilt eemaldas katte tuntud keelemees Johannes Aavik. Foto: SA Virumaa Muuseumid
Mõte suurmehe mälestuse jäädvustamiseks sündis juba 1920. aastate alguses ja tõenäoliselt käis selle välja Jakob Liiv, 1924. aastal eraldas Rakvere linnavolikogu seemnerahaks 10 000 marka ehk hilisemas vääringus 100 krooni. Järgnevatel aastate panustas linnavolikogu samba fondi 50 krooni aastas. Nii oli 1933. aastaks kogunenud 600 krooni.
Järgnevatel aastatel vajus aga asi unarusse ning summa suurenes vaid intresside arvelt, kuni ühtäkki avastati, et saabumas on varalahkunud suurmehe 50. surma-aastapäev.
Seotud lood
Rakvere maakoguduse sünniraamatu 138. lehel ilutseb sissekanne, mis teadustab, et 1862. aasta 5. veebruaril (uue kalendri järgi siis 17. veebruaril) kell 6 õhtul on Kullaaru “Kleentekerl” Jan Brunbergi naine Mai ilmale toonud poisslapse, kes 4. märtsil on praost Gebhardti poolt ristitud ja saanud nimeks Eduard.
Täna möödub 135 aastat kõige tõelisema rahvakirjaniku Oskar Lutsu sünnist. Oma kuulsaima teose ehk „Kevade“ kirjutamisega tegi Luts algust Rakkes.
Sõjaeelsel ajal kutsuti Rakvere suurimat haridustemplit - Rakvere ühisgümnaasiumi - Jänese kooliks. Enamik Rootsimaa eestlasi mäletab, teab ja austab ühte teist Jänese kooli - Stockholmi Eesti Gümnaasiumi.
Ehitusega seotud tarneraskused kimbutasid ka pea sajand tagasi – kui esmalt plaaniti Rakveres asuv Virumaa Vabadussõja mälestussammas avada 1925. aasta jaanipäeval, siis tarneprobleemide tõttu jõuti selleni alles 30. augustil.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.