Eesti vabariigi esimene siseminister ja tuntud vandeadvokaat August Peet oli segatud mitmete hämarate tehingutega, mis aktuaalsed ka tänasel päeval.
- Huvitaval kombel ei ole August Peeti eriti piltidele jäänud. Ajutisest Valitsusest tehtud kollaažil on ta keskmises reas vasakpoolne. Foto: Eesti Ajaloomuuseum
Nimelt asutas 1919. aastal viis mõjukat meest eesotsas Konstantin Pätsi ja Konstantin Konikuga uue panga. Harju tänaval asunud pank sai nime asukoha järgi ning seda hakkasid juhtima üks asutajaid August Peet ning ärimees Konrad Mauritz.
Õige pea läks kontroll panga üle Taanis registreeritud ettevõttele Baltisk Bank, mille taga olid Peterburis ja mujal Venemaal tegutsenud ning pärast revolutsiooni Skandinaaviasse pagenud Vene finantsspekulandid. Harju Panka vajasid nad valgustkartvateks tehinguteks Venemaaga.
Seotud lood
Eelmise sajandi alguses oli Rakveres eestluse eestvõitlejaks 1907. aastal loodud Rakvere Eesti Haridusselts, mis avas 1909. aasta sügisel linna esimese eestikeelse kooli. Kooli juhatajaks kutsuti noor õpetaja ja hilisem tuntud diplomaat ja poliitik Julius Friedrich Seljamaa.
Kuigi meie tänase loo kangelane on Virumaaga seotud üpris vähe, tasub temast siiski juttu teha, sest paraku on Leopold Raudkepp suhteliselt unustusse vajunud.
Kui inimesed elaksid igavesti, saaks demokraat ja humanist ning tuntud ajaloolane Peeter Tarvel täna 127aastaseks. Paraku pole meile igavest elu antud.
Eestimaa rüütelkonna peamees oli justkui Eestimaa kubermangu president-peaminister. Viimane ja ka kuulsaim mees selles ametis oli Aaspere mõisahärra Eduard von Dellingshausen.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.