Täna möödub 30 aastat Porkuni paemuuseumi avamisest ning sünnipäeva tähistati Porkunis paepäevaga.
- Porkuni paemuuseum. Foto: Erakogu
Tapa valla kultuurikeskuse direktor Heili Pihlak arvas, et valla kultuuriasutuste ja muuseumide koondamine ühise mütsi alla on olnud väga rikastav abielu. „Oleme muuseumide näol vägeva kaasavara saanud, aga tegelikult ei oska me veel sellega väga midagi peale hakata,“ lausus ta.
Paemuuseumi suur sõber Ain Aasa nentis, et Porkuni ja paekivi on olnud lahutamatult seotud juba miljoneid aastaid. Aasa meenutas, et Porkuni linnuse väravatorni korda tegemise eestvedajaks oli kunagine Porkuni kooli direktor Kaljo Pilt, kes leidis õiged inimesed ja raha, et torn õpilaste vaba aja veetmise ruumideks rekonstrueerida.
„Siis aga kool muutus ja uued õpilased ei saanud treepidest ronida ning lõpuks tehti siia ühe noore geoloogiharidusega mehe eestvedamisel hoopis paemuuseum,“ kõneles Aasa.
See noor mees oli tollal 27-aastane Marko Pomerants, kes „süüdistas“ paemuuseumi rajamises Porkunisse tollast Viru kolhoosi esimeest Toomas Varekut.
Seotud lood
Vabatahtlikud päästsid maanteedelt sel kevadel 21 267 pulmarändel kahepaikset. Kõige tihedam konnade ränne ja päästmine toimus Põltsamaal ja Porkunis.
Esmakordselt lõikas Porkuni külarahvas järveäärseid üraskite kahjustustega puid 2018. aasta alguses. Sel ajal oli järve ääres nii tihe padrik, et tee pealt polnud järve näha. Seda tehti, kuna oli praktiline vajadus - külaplatsi äärsel alal oli väga palju kooreüraskite rikutud kuuskesid.
Eile küpsetasid Joosep Eesmäe ja Markus Masing Porkuni vana meierei kõrval asuvas välikohvikus, mida Kuubiku nime all tuntakse, viimast korda pitsasid õpilasfirmana Holy Slice.
Ettevõtja Heiki Hallik soovib Porkuni mõisa vana viinaköögi turgutada uuele elule. Eesmärk on pooleteise aasta pärast alustada kartulipiirituse tootmisega.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.