Maksu- ja tolliameti tellitud ja Norstati läbiviidud 2021. aasta varimajanduse uuring näitab, et suhtumine ümbrikupalka on üha taunitavam ning vähenenud on nii ümbrikupalga saamine kui selle osakaal saaja töötasust.
- Ümbrikupalga maksmine on vähenenud. Foto: Andras Kralla
2021. aastal kaotas Eesti ümbrikupalga tõttu hinnanguliselt 97,4 mln eurot maksuraha. Illegaalsete sigarettide ja alkoholi tarbimisest aga vastavalt 8,1 mln ja 2,7 mln eurot maksuraha.
Võrreldes 2019. aastaga on ümbrikupalga saajate arv vähenenud 7%lt 4%ni. Inimeste arv, kes teavad mõnd ümbrikupalga saajat, on vähenenud 29%lt 24%ni ning inimete arv, kes sellist teguviisi õigeks peavad 9%lt 7%ni.
"Hea on näha, et inimesi, kes ei ole ümbrikupalga maksmisega rahul, on üha rohkem - võrreldes kahe aasta taguse ajaga on rahulolematute arv tõusnud kuuelt protsendilt lausa 27-ni. Enamasti tuuakse välja, et ümbrikupalk ei taga stabiilsust, sellega ei saa kodulaenu, kaotatakse pensionis ning ümbrikupalka maksvad ettevõtted tegutsevad ebaõiglases konkurentsis. See kõik on õige," ütles maksu- ja tolliameti (MTA) maksuauditi osakonna valdkonnajuht Marc Mälter.
Seotud lood
Palgakasv jätkus esimeses kvartalis hoogsas tempos. Keskmine brutokuupalk kerkis aastaga 8 protsendi võrra. Hinnad tõusid aga kaks korda kiiremini kui palgad, kommenteerib Liis Elmik, Swedbanki vanemökonomist.
Eesti keskmine palk on kerkinud võrreldes korterihindadega kordades vähem ja võimalus sobivat elamispinda osta halvenenud. Karta on, et elamispindade kättesaadavus niipea ei parane ja otsida tuleb teisi võimalusi.
Eesti keskmine töötasu oli möödunud aastal 1475,11 eurot, millele vaid Haljala vallas elavad palgatöötajad ligilähedale ulatuvad. Teised valdade keskmised palgad jäävad kaugele maha.
Lääne-Virumaal on kõige suurem palgalõhe Viru-Nigula vallas, kus naised teenivad meestest 28% vähem. Eestis keskmiselt teenivad naised meestest 19% vähem.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.