Täna on Rakvere teatriloos tähtis päev. Täpselt 140 aastat tagasi, 28. septembril 1882 etendas kooliseltsi Kalevipoeg näiteseltskond võõrastemajas Balti Hoov Juhan Kunderi näidendit “Mulgi mõistus ja tartlase tarkus”. Eestikeelne teatritegemine Rakveres oli alguse saanud.

- Balti Hoov Pikal tänaval oli paik, kus teatritegemine Rakveres alguse sai. Foto: SA Virumaa Muuseumid
Ei ole teada, kes tolles tükis näitlejatena üles astusid ja võib vaid oletada, et lavastajaks oli koolmeister Jaan Rothberg, keda on nimetatud ka seltsi näitejuhiks ja kirjatoimetajaks, aga kindel on see, et naljamäng maha mängiti.
Et seltsi koolimaja oli sama aasta suvel tuleroaks langenud, korraldati etendus Pikk 7 asunud võõrastemajas Balti Hoov.
Kalevipoja seltsi ajaleht Valgus kirjutas, et enne ja pärast etendust „mängis muusika ja lauldi mõned rahvalaulud meestekooris“.
Publikult olevat olnud palju ja õhtu sissetulek läks loomulikult seltsi uue koolimaja toetuseks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Näitlejad liiguvad ikka teatrist teatrisse. Fausti Turban alustas Narvas, kuid sõja järel leidis Rakvere. Ta käis küll korra ära, kuid naases, et jääda. Jääda aastakümneteks.
Rakvere teatrimaja avati küll juba 24. veebruaril 1940. a. ja esimese etenduse, August Kitzbergi “Tuulte pöörises” esitas Rahvamaja ja Hariduse Seltsi näitering 25. veebruaril, kuid kutselist teatrit tollal Rakveres veel ei olnud.
Täna on Rakvere vallast pärit kultuurimehel Lembit Antonil 100. sünniaastapäev. Ta oli näitleja, lavastaja, muusik ja küpses eas hakkas ka väga produktiivseks raamatute kirjutajaks.
Täna möödub 130 aastat legendaarse näitleja ja ühe eesti lasteteatri rajaja August Sunne sünnist.
Tänapäeva töömaailmas kohtuvad kontorites sageli erinevad põlvkonnad: beebibuumerid, X-põlvkond, milleeniumilased ja Z-põlvkond. Igaühel neist on oma ootused, tööharjumused ja suhtumine töökeskkonda. Selline mitmekesisus võib tunduda keeruline, kuid pakub ka väärtuslikku võimalust õppida ja kohaneda erinevate lähenemistega.