Pärast Eesti annekteerimist Nõukogude Liidu poolt pääses eluga vaid mõni üksik Vabadussõja-aegsetest vanemohvitseridest. Üks neist õnnelikest oli Tamsalu lähedalt Kuie külast pärit Arnold Hinnom.
- Tsaariarmee lipnik Arnold Hinnom. Foto: Erakogu
Arnold Johannes Hinnom sündis 5. jaanuaril 1896 Kuie mõisa Parra talus sulase pojana. Ta õppis 1903–1907 Kuie külakoolis, 1907–1910 Järva-Jaani kihelkonnakoolis, 1910–1914 Tallinna kaubanduskoolis ja 1914–1915 Ants Laikmaa ateljees Tallinnas.
Kunstnikku temast siiski ei saanud, sest 1915. aasta septembris mobiliseeriti ta sõjaväkke ning läkitati Peterhofi lipnikekooli, mille ta lõpetas sama aasta novembris. Seejärel määrati ta 79. tagalapataljoni nooremohvitseriks.
Lätlasest sõbra eeskujul avaldas ta soovi saada üle viidud vastmoodustatud läti rahvusväeosadesse, kus lätlaste kõrval teenis ka palju eestlasi. Hinnomi palve täideti ning teenistusse määramiseks läti kütipataljonidesse saadeti ta kõigepealt Riia lähedale Ust-Dvinski kindlusesse, kus teenis peaaegu kuu aega.
Seejärel määrati Arnold Hinnom 1916. aasta jaanuaris Riia rinde tagalaks olevasse Tartusse, läti küttide tagavarapataljoni 9. roodu nooremohvitseriks. 1916. aasta märtsis sai ta rooduülemaks.
Seotud lood
Vabadussõja veteranina Põlulasse asundustalu saanud kooliõpetajast sõjamees Oskar Köster sai peagi Rägavere vallavanemaks ja valiti seejärel järjest mitmesse riigikogusse. Ta pidas korduvalt ka ministri ametit.
Ei ole just tavapärane, et Eesti pikamaajooksja mahub oma tulemustega maailma aasta edetabelis esikümnesse. Täna sada aastat tagasi Vanamõisas sündinud Valdu Lillakas seda suutis.
Iseseisva Eesti vabariigi tükiks ajaks viimaseks jäänud sünnipäeval ehk 24. veebruaril 1940 ülendati kindralmajoriks kolm koloneli – Aleksander Jaakson, August Kasekamp ja Richard Tomberg. Viimane neist oli ainus Eesti sõjaväe kõrgemast juhtkonnast, kes punapõrgus ellu jäi.
Admiral Johan Pitka nimi on tuntud ilmselt igale vähegi endast lugu pidavale eestlasele, tema vanemat venda Peäro August Pitkat - tänast sünnipäevalast - suurem osa inimesi aga ilmselt lihtsalt ei tea ega tunne.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.