• 26.02.23, 13:00

Härra pükstes polegi alati hea olla

Talupojad ei saanud mõisasakstega hästi läbi ja eks seetõttu ole talurahva poolt räägitud naljades, milles omajagu ka tõtt võib leiduda, mõisnikke ikka halvemas valguses näidatud.
Pealkirjas viidatud pükstelugu juhtus Salla mõisahärra teenriga.
  • Pealkirjas viidatud pükstelugu juhtus Salla mõisahärra teenriga. Foto: Sille Kink
Kadrina kandis räägiti lugu ühest ihnsast mõisaprouast, kellel viimasest kui toiduraasukesest kahju oli. Nii ei lasknud mõisaproua panni, kus peal praadi oli praetud, muidu ära pesta, kui pidi ise panni enne üle lakkuma.
Korra küsinud köögitüdruk külaliste juuresolekul: “Kas proua lakub täna ka ise panni?”
Proua kostnud seepeale häbenedes: “Vuih, kui rumal sa oled! Millal proua siis ise on panni lakkunud?”
Muuga ihne mõisaproua kartnud aga kangesti hiiri. Kui kokk või köögitüdruk sahvrisse läksid, passis proua ikka ukse juures, et orjarahvas midagi liigset ei võtaks või sootuks suhu pistaks.

Seotud lood

Uudised
  • 09.01.22, 11:54
Tüdrukutekoolist sirgus maadeavastajast mereminister
19. sajandi keskpaiku elas Lääne-Virumaal kolm maailmakuulsat meresõitjat – Adam Johann von Krusenstern Kiltsis, Friedrich Benjamin von Lütke Avandusel ja Ferdinand von Wrangell Roelas. Kõik head sõbrad-tuttavad. Viimase sünnist möödub täna 225 aastat.
Uudised
  • 28.09.21, 15:03
Krusenstern polnud ainus mõisahärrast meresõitja
Lääne-Virumaa ajaloost leiab teisigi kuulsaid meresõitjaid peale Kiltsi mõisahärra Adam Johann von Krusensterni, ehkki tema oli neist vaieldamatult tuntuim. Roela Ferdinand von Wrangellist on ka omajagu räägitud, tänane sünnipäevalaps on aga ehk pisut teenimatult veidi varju jäänud.
Uudised
  • 09.06.22, 11:36
Hea mõisahärra pole vaid pelk legend
Häid mõisahärrasid on ikka olnud, kuigi rahva mälestustes on nad pigem erandid. Tänane lugu räägib just ühest taolisest. Natuke võõraste sulgedega ehtimine see on, aga kui elu oleks läinud natuke teistmoodi, oleksid head mõisahärrat taga nutnud virulased, mitte Tartumaa rahvas.
Uudised
  • 12.03.22, 14:05
Parun oli jumal ja parun oli kurat
1906. aasta alguses kihutasid mööda Virumaad ringi karistussalgad, kes saadeti Eestisse maha suruma talupoegade stiihilisi väljaastumisi. 12. märtsil 1906 said virulased viimaks karistussalkadest lahti.
  • ST
Sisuturundus
  • 04.11.24, 07:30
Selveri “Kuldne Kolmapäev” jõudis e-poodi ja laienes pensionipäevadele
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele