• 14.03.23, 12:37

Kalandusteadlane kasvatas lilli, tegi poliitikat ja ajas Türgi asja

Ernst Veberman on paljude jaoks tundmatu tegelane. Küll kiitsid teda omal ajal Eesti kalurid, kelle ühistegevust ta korraldas ning need eestlased, kes omal ajal Arhangelskisse olid sattunud ja keda ta sealt koju organiseeris.
Ernst Constantin Veberman.
  • Ernst Constantin Veberman. Foto: SA Virumaa Muuseumid
Ernst Constantin Veberman (ka Weberman, Webermann) sündis Põdrusel 14. märtsil 1885. Ta õppis Rakvere linnakoolis, küpsuseksamid tegi eksternina Pihkvas ja Kaasanis. Edasine haridustee kulges tal Tartu ülikoolis (apteekri abilise kutse) ja Moskva ning Harkovi ülikoolis, kus ta omandas proviisori kutse, kuid selle ameti peale ta ei jäänud.
Veberman käis vabakuulajana Peterburi ülikoolis ning õppis aastatel 1909-12 Moskva Kommertsinstituudis. Kalandusega tutvumiseks viibis Veberman palju välismaal, sh Inglismaal, Šotimaal, Norras, Prantsusmaal, Saksamaal, Hollandis, Pärsias ja Väike- Aasias.
Samuti võttis Veberman osa mereuurimise ekspeditsioonist Kaspias 1914-15.

Seotud lood

Uudised
  • 08.04.22, 14:15
Esimene diplomaat pidas Rakveres koolipapa ametit
Eelmise sajandi alguses oli Rakveres eestluse eestvõitlejaks 1907. aastal loodud Rakvere Eesti Haridusselts, mis avas 1909. aasta sügisel linna esimese eestikeelse kooli. Kooli juhatajaks kutsuti noor õpetaja ja hilisem tuntud diplomaat ja poliitik Julius Friedrich Seljamaa.
Uudised
  • 11.07.21, 13:00
Talupoiss kerkis ühiskondliku mõtte suunajaks
Kui inimesed elaksid igavesti, saaks demokraat ja humanist ning tuntud ajaloolane Peeter Tarvel täna 127aastaseks. Paraku pole meile igavest elu antud.
Uudised
  • 05.12.21, 14:00
Rändjutlustajast kreisikomissar Tõnis Kalbus
Tänasele lugejale ei ütle nimi Tõnis Kalbus ilmselt suurt midagi. Virumaalasele toob ta pisut lähedasemaks ehk asjaolu, et Esimese maailmasõja päevil ja Vabadussõja alguses oli see 5. detsembril 1880. aastal sündinud mees Rakvere kreisikomissariks ja Viru maaomavalituse esimeheks.
Uudised
  • 03.10.21, 12:05
Kes tappis Arnold Jürgensi?
Jüri Vilmsi nime on kuulnud ilmselt paljud. Samas kiputakse unustama, et Vilms ei surnud Eesti vabaduse eest märtrisurma sugugi üksi - temaga koos andsid oma elu Tallinna mees Johannes Peistik, Käsmu meremees Aleksei Rünk ja Aost pärit Arnold Jürgens. Lood meeste hukkumisega on aga enam kui segased.
  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 11:13
TOP 3 sõiduautot, millel on üllatavalt odav aastamaks
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele