Keskkonnaühendused: tuumajaama võimaliku asukoha raport on puudustega
Eesti Keskkonnaühenduste Koda (EKO) leiab, et rahandusministeeriumi täna avaldatud raport Eesti võimaliku tuumajaama ja tuumajäätmete lõppladustuse asukoha kohta jätab tähelepanuta tuumaenergiaga kaasnevad olulised riskid.
Eestisse tuumajaama kavandava Fermi Energia on rääkinud plaanidest varustada loodav elektrijaan GE Hitachi uue põlvkonna väikereaktori BWRX-300ga. Foto: GE Hitachi
Keskkonnaühenduste hinnangul on äärmiselt taunitav, et raportis on jäetud arvestamata võimalike asukohtade otstarbekusega ning tuumajaama ja tuumajäätmete lõppladestuspaiga omavahelise läheduse vajalikkusega.
Tuumaenergia töörühm tutvustas täna ruumianalüüsi, mis toob erinevate stsenaariumite ja kriteeriumite põhjal välja piirkonnad Eestis, kuhu on põhimõtteliselt võimalik tulevikus tuumaelektrijaam rajada.
Tuumajaam tegemine on rumal lahendus. Tavaliselt tuleb iga äri tegemiseks vaadata, mis on selle äri tegemise eeldus. Kui vaatame tuumaenergeetikat, siis meil ei ole minu arusaama järgi mitte ühtegi eeldust, et see äri mõistlik oleks, ütles Eesti 200 nimekirjas Lääne-Virumaalt riigikogusse valitud ettevõtja Tarmo Tamm.
Riigigümnaasiumi abituriendid kehastusid erinevatesse rollidesse, et arutleda, kas tuumajaam on energiakriisist päästja või hoopis tee hukatusse. Ei õpilased ega ka kaasatud eksperdid ühese vastuseni ei jõudnud.
Väikese moodulreaktoriga tuumajaama planeeriv Fermi Energia valis kolmest laekunud pakkumusest Eestisse rajamiseks sobivaimaks USA-Jaapani ühisettevõtte GE Hitachi moodulreaktori BWRX-300, mille esmaehitus läheb käima Kanadas.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.