Viimasel ajal on päris palju räägitud sellest, et alkoholi tarvtatakse liiga palju ning oleks vaja piiranguid. Kunagi viinamüügipiirangud ka olid. Kui palju neist kasu oli, on iseasi.
- Kadrina tarvitajate ühisuse viinapood. Foto: SA Virumaa Muuseumid
Gorbatšovi ajast juttu ei tee, see on paljudel veel päris hästi meeles, vaatame kaugemasse aega.
Vabadussõja alguses sulges Eesti vabariigi sõjajõudude ülemjuhataja oma käskkirjaga kõik kohvikud ja keelas viinamüügi, et luua korda tagalas. Olemasolevad alkoholitagavarad – kui neid oli rohkem kui viis pudelit õlut, kolm pudelit veini või pudel viina, tuli registreerida kolme päeva jooksul.
Ebaseadusliku viinamüügi eest ähvardas kuni 50 000-margane trahv või aastane vangistus. Võrdluseks – lihttöölise palk oli tollal 30-40 marka päevas. Keelati ka õllepruulimine ning puskariajamine, trahvimäära suuruseks oli 100 kuni 25 000 marka või kuni kolm kuud aresti.
Seotud lood
Täna möödub täpselt sada aastat meie omaaegse esikommunisti ja Eestimaa venestaja Karl Vaino sünnist. Vähesed teavad, et Siberis sündinud mehe esimeseks koduks Eestimaal oli Tapa.
Artikli sisu võib olla häiriv.
Tunnustatud keelemees Kaarel Leetberg, kes aastatel 1922-1933 oli Rakvere poeglaste gümnaasiumi direktor, kasutas ka eesnime Karl. Pärast 1922. aastat või tõenäoliselt just eriti 1922. aasta lõpu poole ta seda aga ilmselt teha ei tahtnud.
Häid mõisahärrasid on ikka olnud, kuigi rahva mälestustes on nad pigem erandid. Tänane lugu räägib just ühest taolisest. Natuke võõraste sulgedega ehtimine see on, aga kui elu oleks läinud natuke teistmoodi, oleksid head mõisahärrat taga nutnud virulased, mitte Tartumaa rahvas.
19. sajandi lõpus oli tollase Eestimaa kubermangu alal umbes 1900 kõrtsi, teist sama palju Liivimaa kubermangus. 20. sajandi alguses vähenes aga kõrtside arv kordades.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.