90 aastat tagasi kehtestati Eestis taas kolmeks päevaks kuiv seadus. Põhjuseks oli 14.-16. oktoobrini 1933 kestnud põhiseaduse rahvahääletus.
- Põhiseaduse rahvahääletus 14. oktoobril 1933 Harjumaal Kaiu rahvamajas. Nagu näha, valvas valimiskasti püssimees. Foto: Juurupildid.ee
Tegelikult oli see 14 kuu jooksul juba kolmas rahvahääletus põhiseaduse muutmiseks ning läbi ajaloo teine rahvahääletus Eestis, mis toimus rahvaalgatuse korras.
14. oktoober oli 90 aastat tagasi sarnaselt tänavusega laupäev. Virulase ajakirjanik käis laupäeva õhtul Rakvere tänavatel ja nägi nii mõndagi.
„Kuidas Rakveres elati esimesel rahvahääletuse õhtul, see huvitab kõiki. Hääletuspäevadel on alkoholi müük keelatud. Kas valitses linnas rahu ja vaikus?
Sammume linnas hiljaõhtul. Järsku kostab: klõps, klaps – klõps, klaps. Peatume. Seisatab ka see omapärane sammuja, kelles ära tunneme Tallika. Käes tal jäme kaigas. Tema ümber koguneb neli-vis meest kõigil paras „aur“ peal.
Tallikas demonstreerib koorijuhti. Ta loeb sõnu ja lööb takti. Sõbrad kordavad kooris: „Piirituse kelder põles, kõik maailm oli valgust täis.“ Vali laul kostab läbi uulitsate.
Seotud lood
Kuigi 90 aastat tagasi ei olnud periood, mida tagantjärele vaikivaks ajastuks kutsutakse, veel alanud, olid märgid taolise aja saabumisest juba õhus ning ajalehed läbisid enne trükki minekut eeltsensuuri. Sestap leiab 1933. aasta teise poole lehtedest päris palju kergemat lugemist.
Inimesi on ikka huvitanud, milline võiks olla elu tulevikus. Ja nii, nagu huvitab see paljusid praegu, huvitas see inimesi ka 90 aastat tagasi.
Kooliaasta alguse puhuks on paslik meenutada vanu koolilugusid. Eks ole koolilapsed läbi aegade ikka ühesugused oma vempude ja krutskitega. Ja tüütutest kohustustest kõrvale hiilimisega.
90 aastat tagasi kuulutas valitsus kogu Eestis välja kaitseseisukorra, mis kehtestati kuni 1. jaanuarini 1934. Lõpetati vabadussõjalaste liidu tegevus, kehtestati tsensuur ajalehtedele, politsei sai õiguse inimesi kuni kaks nädalat kinni pidada ja piirati laialdaselt sõnavabadust.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.