Ühe maja puhul on raske hinnata, millal oleks õige tema sünnipäeva pidada. Kui ametlik avamispäev aluseks võtta, siis saab Rakvere Vabaduse kooli peahoone ehk nn Kotli koolimaja täna 85-aastaseks.
Foto aastast 1938. Maja on juba püsti, aga veel mitte päris valmis. Foto: SA Virumaa Muuseumid
Kui maja avati, siis tegutses seal Rakvere ühisgümnaasium, mille nimeks õige pea sai lihtsalt Rakvere gümnaasium. 1940. aastal „lammutati“ see kool Rakvere 1. ja 2. keskkooliks, mis 1941. aastal 1. ja 2. gümnaasiumiks nimetati. Mõlemad koolid tegutsesid samas majas, õppetöö käis kahes vahetuses.
Rakvere riigigümnaasiumi maja avamisel jäi mitmel korral kõlama, et kaua küll tehti, aga kaunis see maja sai. Arhitektide sõnul oli koolihoone kavandamine skisofreenilisse asupaika paras väljakutse.
Rakvere gümnaasiumil (mis iganes nimesid see kool läbi aegade on kandnud) on olnud kolm looma nimega direktorit – Jänes, Kukk ja Part. Ja igaüks neist on andnud koolile maja – või korpuse, nagu tänapäeval moekas on öelda.
Tartu rahuleping, mis sõlmiti 2. veebruaril 1920, lõpetas Vabadussõja Eesti vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Rakveres meenutavad Vabadussõda Amandus Adamsoni loodud mälestussammas (õigemini küll selle koopia) Ausambamäel ja pisut vähem tuntud mälestustahvel sõjas langenud koolipoistele Rakvere gümnaasiumis. Ja loomulikult langenute hauad kalmistutel.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.