Kui perearstikeskus ületab tervisekassast uuringuteks eraldatavat raha, siis ollakse valiku ees, kas teha patsientidele vajalikud terviseuuringud töötajate palgafondi arvelt või jätta osa inimestest korralikult uurimata ja minna vastuollu meditsiinieetikaga.
- Riigikogu liikmest perearstikeskuse omanik Eero Merilind ütles, et kui patsientide uuringuteks mõeldud raha saab otsa, siis on arst valiku ees, kas teha vähem uuringuid või leida vajalik raha töötajate palgafondi arvelt. Foto: Andras Kralla
Sellise valiku ees oli näiteks mullu riigikogu liikme Eero Merilinnu perearstikeskus, millel sai uuringufond otsa novembri keskel ja tuli piirata plaaniliste uuringute mahtu.
“Kirjutasime tervisekassale, et uuringufondi mahtu suurendada, kuid kahjuks sellele positiivset vastust ei saanud. Järgmine võimalus perearstide uuringufondi suurust muuta on selle aasta aprillis, kui arutatakse tervishoiuteenuste loetelu muudatusi,” rääkis Merilind
Meditsiiniuudistele.
“Praegu jälgime väga hoolega ja teeme ainult vajalikke uuringuid, aga kardan, et sellel aastal saab uuringute raha otsa varem. Kui ületame uuringufondi mahtu, oleme jätkuvalt valikute eest, kas teha seda töötajate palgafondi arvelt või jätta osa inimestest korralikult uurimata ja minna vastuollu meditsiinieetikaga,” ütles Merilind.
Tervisekassa on fondi mahtu pidevalt suurendanud, kuid paljudel jääb seda ikka puudu. Ülekulu makstakse kinni väiksema koefitsiendiga, mis panebki arstile rasked valikud. Uuringufondi kasutamist mõjutab ka perearsti nimistu vanuseline koosseis või kogemus.
Tervisekassa andmeil on planeeritud uuringufond 2020. aastast mulluseni suurenenud pea 37%. Kui üle saja protsendi kasutas mullu fondi pea iga kolmas ja 70-99% pea iga teine asutus, siis oli ka 13 asutust, mille kasutus jäi alla 50%.
Lääne-Virumaal tegutsevad perearstikeskused ei ole nii suuremate ülekulutajate kui ka alakulutajate seas. Näiteks Väike-Maarja Tervisekeskus kasutas mullu ära 90% eraldatud uuringufondist ja Kersti Veidriku perearstikeskus kasutas ära 100% eraldatud vahenditest.
Seotud lood
Sel aastal juba 13. korda toimuv Eesti Peavalu Päev kannab nime “Naised ja peavalu”. 9. märtsil toimuval veebikonverentsil saavad sõna perearstid, apteekrid, eriarstid jt spetsialistid.
Vaimse tervise probleemidele tähelepanu pööramine ja nendega tegelemine on oluline osa kaasaegsest töökohast ning võib aidata luua tervisliku ja toetava töökeskkonna. See omakorda võib suurendada töötajate rahulolu, lojaalsust ja tootlikkust.
Üle Eesti kummitava perearstide nappuse juures võivad augustis pensionile siirduva Rakvere perearsti Helle Võsu patsiendid kergemalt hingata, sest nimistule on leitud uus tohter. Küll aga peab ta veel kaks aastat õppima ning seni ravib patsiente asendusarst.
Suurim dividend on 300 000 eurot
Tosin Lääne-Virumaa perearstikeskust otsustas sel aastal jagada perearstidest omanikele dividende eduka eelmise aasta eest. Kõige suurem dividendimakse on 300 000 eurot.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.