Viimastel nädalatel on õhutemperatuur püsinud termomeetri plusspoolel ning soe ilm on muutnud siseveekogude jää hapraks. Sellistes oludes on jääle minek eluohtlik ning õnnetuste vältimiseks keelab päästeamet 6. märtsist Eesti siseveekogude jääle mineku Põhja-, Lääne- ja Kirde-Eestis.
- Siseveekogude jääle minek on muutunud väga ohtlikuks. Foto: Freepik
Siseveekogude jääle minek keelatakse Harjumaal, Ida-Virumaal, Lääne-Virumaal, Hiiumaal, Järvamaal, Läänemaal, Pärnumaal, Raplamaal ja Saare maakonnas.
Lõuna-Eestis jääb siseveekogude jääle mineku keeld veel ootele, sest eri veekogudel on jääolud erinevad. Leidub veekogusid, kus jää on mitmekümne sentimeetri paksune. „Näiteks on head jääolud Saadjärvel, kus hetkel on veel jääpurjetajatel sportimiseks head tingimused," selgitas ennetusbüroo juhataja Arvi Uustalu.
„Samuti on mõnedki järved kalameeste tegutsemiseks sobiva jääpaksusega, kuid lihtsalt lõbu pärast enam jääle minna ei tohiks. Eriti puudutab see lapsi, keda tuleb jääle mineku eest hoiatada ning keelata."
Kevadise päikesega muutuvad jääolud kiiresti, kindlasti peab iga jääle mineja arvestama läbi vajumise ohuga ning kasutama turvavarustust – jäänaaskleid ja ohutusvesti. Lõuna-Eesti päästjad mõõdavad praegu tihedamalt jää paksust ning vajadusel kehtestatakse ka piirangud.
Sel aastal on jää tõttu ohtu sattunud vähemalt 16 inimese elu. Sageli lähevad kalastajad ja lapsed jääle ka siis, kui on lausa lahtist vett näha. Eelmisel aastal uppus nõrga jää tõttu kolm inimest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ühisvalves osaleb vabatahtlik päästja kutselise komando igapäevatöös. Nii saab vabatahtlik panustada ja osaleda päästesündmuste lahendamisel päästemeeskonna liikmena arendades oma päästetöö alast vilumust ja oskuseid.
Sularahavaru sukasääres pole paha mõte
Kui varatul inimesel on lihtne kaks kätt taskus sõja eest pakku minna ja kaotada tal midagi pole, siis Eesti on muutunud jõukaks riigiks, kus paljudel inimestel on tuhandete ja miljonite eurode väärtuses kinnisvara, aktsiaid ja muud vara. Mida nendega teha, kui sõjaoht reaalseks saab?
Suitsuandur oli olemas ja töökorras Lääne-Virumaal 406 kontrollitud kodus ehk 75% kodudes ja Ida-Virumaal 570 kodus ehk 66% kodudes, teatas päästeamet. Ida-Virumaal trahviti anduri puudumise tõttu kokku 10 ja Lääne-Virumaal 8 inimest.
Siseminister Lauri Läänemets ja päästeameti peadirektor Margo Klaos tunnustasid päästeteenistuse aumärgiga 121 silmapaistvat inimest, kelle seas olid ka viis Lääne-Virumaa päästjat, Kadrina vallavanem Kairit Pihlak ja Karell Kiirabi juhatuse liige Õnne Bartoševitš.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.