Tõenäosus, et riigikogu hääletab Eestisse rajatava tuumajaama poolt, on suur, ütles kliimaminister Kristen Michal.
- Kristen Michal Foto: Liis Treimann
Michal rääkis Äripäeva raadio neljapäevases hommikuprogrammis, et kui Eesti tuumajaam saaks rohelise tule, siis oleks see reaalne ehitada valmis 9‒11 aastaga. Samas tuleks arvestada, et ainuüksi ettevalmistusteks, nende seas regulatsioonide loomiseks, kuluks mitu aastat.
Minister lisas, et tuumajaama tuleku korral pikendaks riik ka üleminekuaega ehk Eesti kasutaks kauem gaasi- ja põlevkivijaamu.
Michal andis ka hinnangu, mis aastal oleks reaalne saada tuumajaam tööle.
Kliimaminister: tuumajaamaga edasimineku tõenäosus paistab suur
Seotud lood
Teisipäeval tegelesid Rakvere riigigümnaasiumis abituriendid tuumaenergia teemaga, mille kestel näitasid õpilased, mida nad sellest teavad ja arvavad, aga mitte vaid füüsika, vaid ka ajaloo seisukohast. Üllatuskülalisena astus üles Tšernobõli veteran Jaan Krinal.
Rahvusvaheline Aatomienergia Agentuur (IAEA) hindab, et Eesti ettevalmistused on piisavad otsustamaks, kas rajada Eestisse tuumajaam või mitte. Asjaosalised lubavad, et parlamendi positiivse otsuse korral võiks jaam valmida 2035. aastaks.
Fermi Energia püha tuumaüritus levib lasteaed-algkoolides ja jahimeeste seltsides, väikevaldade volikogudes ja Toompeal.
Olkiluoto tuumajaama vanima osa reaktorisaalis on kiirgustase madalam kui Soome looduses. Vaatlusrõdult uudistades näeb inimtühja saali ja kuuleb vaid pumpade müra. Reaktor ise on mõnekümne meetri kaugusel vee all.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.