• 18.11.24, 06:00

Nutimaailm lõhub lapsi. Seitse soovitust vanematele

Kuidas saada lapsed tagasi nad endasse neelanud nutimaailmast, rääkis Rakvere eragümnaasiumi lapsevanematele tunnustatud psühholoog Karmen Maikalu.
Psühholoog Karmen Maikalu rääkis Rakvere eragümnaasiumis lapsevanematele nutimaailmaga kaasnevatest ohtudest ja jagas vanematele nõuandeid, mis aitavad lastel kasvada tervena.
  • Psühholoog Karmen Maikalu rääkis Rakvere eragümnaasiumis lapsevanematele nutimaailmaga kaasnevatest ohtudest ja jagas vanematele nõuandeid, mis aitavad lastel kasvada tervena. Foto: Laila Talunik
Probleem on väga tõsine ja hoopis laiem kui esmapilgul paistab ning harutama tuleb seda hakata palju kaugemalt kui telefonide ärakorjamisest.
Nutimaailm on tulnud, et jääda ning et maailmakorda meil muuta ei õnnestu, on kõige tervislikum õppida selles ellu jääma. Märke, et nutilaste tervis on käest ära, on mitmeid.
Tervise arengu instituudi iga nelja aasta järel tehtavad laste tervise uuuringud näitavad mõtlemapanevaid arve: võrreldes 2018. aasta uuringuga oli 2022. aastaks kasvanud ülekaaluliste poiste hulk juba 25 protsendini ning üle kahe tunni päevas veetsid ekraanides 73% poistest. Nendes näitajates jäid tüdrukud poistest maha, küll aga “võitsid” nad poisse vaimse tervise seisukorra osas: kaks aastat tagasi esines depressiivseid episoode peaaegu pooltelt tüdrukutel ning enesetapumõtteid esines kolmandikul 13-15 aastastest tüdrukutest.
Kõige igapäevasem nutimaailma mõju lastele, millega nii koolis kui kodus kokku puututakse, on tähelepanu- ja keskendumisvõime langus, liigne impulsiivsus, kesine sõnavara (seda nii väikelaste kui ka gümnaasiumiõpilaste puhul), suhtlemisprobleemid. Vanemate laste puhul lisanduvad ka ärevus ja depressioon ja unehäired, sotsiaalmeedia mõjul langeb enesehinnang ning tunda hakkab andma ka füüsiline tervis pea- ja kaelavalude näol.
Paljude laste jaoks on silmsideme loomine raske, emakeele sõnavara on kokku kuivanud. “Lapsed ei taha enam hobidega tegeleda,” märkis eragümnaasiumi direktor Anne Nõgu.

Seotud lood

Uudised
  • 30.03.24, 15:00
Noored on nutilõksus kinni
Arvuti- ja sotsiaalmeediasõltuvuse sümptomeid esineb pea viiendikul 11–15aastastest kooliõpilastest. Nutisõltuvuse ametlikku diagnoosi ei ole meie ega muu maailma haiguste klassifikatsioonis, puudub ka ravijuhend. Hädasolijaid püütakse siiski aidata.
Arvamused
  • 12.10.24, 09:17
Anne Nõgu: nutiseadmete lauskeelamine oleks lauslollus
Rakvere Eragümnaasiumi direktor Anne Nõgu on skeptiline koolides kavandatava nutikeelu osas ja leiab, et kooli enda kehtestatud reeglitest piisab.
Uudised
  • 09.03.24, 12:19
Ligi kolmandik Eesti lastest on liigse kehakaaluga
Rasvumisest on kujunenud aina kasvav epideemia
Tervise Arengu Instituudi (TAI) läbiviidud Eesti õpilaste kasvu uuringu tulemused näitavad, et esimestel kooliaastatel ülekaaluliste ja rasvunud õpilaste hulk suureneb.
Arvamused
  • 26.10.24, 14:00
Ekspert nutiseadmete piirangutest koolis: vähem telefoni, rohkem arvutit
Nutitelefon koolis ei toeta loovuse ja iseseisva mõtlemise arengut pikas plaanis, sest on valdavalt mõeldud tarbimiseks, kirjutab Tartu Ülikooli infovastupidavuse nooremteadur Diana Poudel.
  • ST
Sisuturundus
  • 04.11.24, 07:30
Selveri “Kuldne Kolmapäev” jõudis e-poodi ja laienes pensionipäevadele
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele