Putukateadlase Urmas Tartese hinnangul eri viirusi kandvad sääsed Eesti inimestele teab mis ohtu ei kujuta juhul, kui inimesed ise õigesti käituda oskavad.
- Putukateadlane Urmas Tartes soovitab inimestel jälgida, et nad enda kodude juurde ise sääskedele täiendavalt elupaiku ei looks. Foto: Raul Mee
Kuidas haigused sääskede abil levivad? Sääsk saab viirusekandjalt loomalt verd imedes viirust edasi kanda, kui ta läheb pärast esimese kõhutäie järgset munemist teist korda verd imema ja munema. Kui sääsed imevad verd tervetelt loomadelt, ei levi nende vahendusel mitte ühtegi haigust, samuti ei püsi sääskedes kestvalt mitte ükski sääski levimiseks kasutav haigustekitaja. Seega ei piisa sääskede vahendusel levivate nakkushaiguste olemuse mõistmiseks vaid sääskedele keskendumisest, vaid peame mõistma haigusetekitaja enda eutsüklit, kus haigusetekitajad püsivad ja kuidas sääsed haigust kandvatele loomadele ligi pääsevad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rakvere eragümnaasiumi jõudis sel nädalal tänavusel maailmakoristuspäeval osalemise eest võidetud auhind. Auhinnaks oli seikleja ning reisijuht Ivo Tšetõrkin, täpsemalt kohtumine temaga.
Sääsetõrjevahendite müüjate sõnul on sääsed tänavu mullusest kurjemad, seega äri õitseb. Tüütuid putukaid saab eemal hoida mitmeti. Tõhus abi võib saabuda koguni Instagramist ehk lugu sellest, kuidas Rakvere naine sai OFFist mürgituse ja otsis alternatiivi, mida nüüd pakub sotsiaalmeedia vahendusel ka teistele.
Sääskede eest on võimalik ennast kaitsta mitmel moel, kõige ohutum selleks on füüsiline kaitse. Putukate ligipääsu nahale takistavad pikad riided, siseruumides ja telgis putukavõrgud. Sääsetõrjevahend tasub kasutusele võtta alles siis, kui füüsilisest kaitsest ei piisa.
Eile suvilast tulles märkas mees pahkluu juures kahte täppi. Kuna täna see koht valus ja turses, siis järsku rästik hammustas – mis nüüd saab? Päeval maal olles ja roose hooldades tundis naine äkki teravat valu käeseljal. Arvas, et torkas roosiokkaga kätte, kuid okast ei hakanud silma. Käeseljale tekkis turse, märkas veidi veritsevaid auke (üksteise kõrval kaks väikest auku) – kas tegu võis olla maoga, mida teha?
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.