Vaata, kui kallis on autokütus Eestis ja teistes Euroopa riikides
Euroopa Liidu kõige kallima mootorikütusega riigi tiitli heitluses pistavad rinda Rootsi ja Soome, viimases on bensiin kõige kallim, Rootsis jälle diislikütus, selgub Euroopa Liidu kütusebülletäänist.
Ukraina piiri lähedas Przemyslis tekkisid pärast Venemaa rünnaku algust järjekorrad, Poola kütusehinnad on ühed odavamad Euroopas. Foto: Zuma Press/Scanpix
Nädala alguse kuupäevaga numbrid näitavad, et bensiini hind ületab 2 euro piiri kuues Euroopa Liidu riigis ja diislikütusel neljas.
Kõrged kütusehinnad pahandavad inimesi. Osad inimesed peavad plaani riigist lahkuda, teised tõmbavad püksirihma koomale. Kütusefirma Alexela omanik Heiti Hääl usub, et hinnatõusuks on veel ruumi.
28. mail jõustuv kaubandusdirektiiv on kauplejate meelest juba enne kehtima hakkamist ajale jalgu jäänud, sest mõeldi välja aastatel, kui Euroopas oli tükk aega püsinud sisuliselt nullinflatsioon.
Kui eelmisel aastal kerkis Lääne-Virumaal hoonestamata elamumaaga tehtud tehingute arv üle 70% ja ruutmeetri mediaanhind kasvas aastaga 43,5%, siis alanud aastal võib elamumaaga kauplemist tabada paigalseis.
Energia ja toiduainete veetud hinnatõusule ei ole leevendust loota, sest Ukraina sõda mõjutab otseselt mõlemat, samal ajal ei suuda rahatrükile pidurit tõmmata ka keskpank.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.