• 18.01.25, 13:23

Kas tööandja saab nõuda jõulumütsi või keelata abielusõrmuse? Olulised vastused töötaja välimuse ja riietuse küsimustele

Töökohas kehtestatud välimuse ja riietuse reeglid mõjutavad nii ettevõtte kuvandit kui ka töötaja turvalisust. Tööinspektsioon selgitab, millal saab tööandja nõuda kostüümi kandmist, kes tasub tööriiete eest ja millistel tingimustel võib keelata abielusõrmuse või lubada lühikesed püksid ehitusplatsil.
Kostüümi kandmist saab töötajaga kokku leppida ja nõuda juhul, kui selline kohustus on töötajaga juba enne töösuhte algust läbi räägitud ning töötaja on tööle asunud, olles sellistest nõudmistest teadlik.
  • Kostüümi kandmist saab töötajaga kokku leppida ja nõuda juhul, kui selline kohustus on töötajaga juba enne töösuhte algust läbi räägitud ning töötaja on tööle asunud, olles sellistest nõudmistest teadlik. Foto: Pexels.com
Pikka ja pimedat talve aitab helgemaks ja rõõmsamaks muuta jõuluaeg. Meeleolu loomiseks soovib nii mõnigi tööandja töötajale pähe panna päkapikumütsi või põdrasarved. Kas tööandja saab töötajalt mõne tegelaskuju kostüümi kandmist nõuda?
Kostüümi kandmist saab töötajaga kokku leppida ja nõuda juhul, kui selline kohustus on töötajaga juba enne töösuhte algust läbi räägitud ning töötaja on tööle asunud, olles sellistest nõudmistest teadlik.
On ka vastupidiseid olukordi, näiteks soovib töötaja ise oma jõulumeeleolu välimuse kaudu väljendada, kuid tööandja leiab, et seda töökohal teha ei kõlba. Töökorras saab tööandja paika panna tavad ja reeglid, mis puudutavad ettevõtte mainekujundust ning seda, milline töötaja riietus ja välimus on sellest tulenevalt oodatud. Nii võib töökorras olla kirjas, et jõulude ajal on teatud ametikohtadel vaja kanda päkapikumütsi või lihavõtete ajal jänkukõrvu.
Töökorras seatud nõuded välimusele peavad olema mõistlikud ja arusaadavad, näiteks võib sätestada, et töötaja välimus peab olema puhas ja korrektne ning riietumisel peab töötaja meeles pidama, et on tööülesannete täitmisel ettevõtte esindaja. Seetõttu ei tohi töötaja riietumisstiil juhtida tähelepanu kõrvale tööülesannetelt (näiteks pole sobivad paljastavad riided, suured ehted, tätoveeringud vms). Nõuded ja piirangud tuleb kehtestada mõistlikult töö iseloomust ja riskianalüüsist tulenevalt.

Seotud lood

Kasulik
  • 01.07.23, 11:00
Mida teha, kui töötaja tuleb tööle purjus peaga?
Üks tööandja tundis huvi, mida ta saab ette võtta, kui töötaja tuleb tööle ebakaines olekus, kuid keeldub alkomeetrisse puhumast ja arsti juurde minemast.
Uudised
  • 23.12.24, 14:18
Rakvere saab esimese koostöökontori
6. jaanuaril avab aadresssil Laada 5 uksed Workvere – kontor, mis pakub kaasaegseid töötingimusi kodus töötajatele.
Uudised
  • 20.12.24, 06:00
Sõltuvus on see, kui püüad teiste arvelt oma valuga toime tulla
Varasemalt ka ansamblist Vennaskond tuntud Mait Rebane elas enda sõnul nooruses igas mõttes raju ja ka sõltuvusterohket elu, kuni ca 15 aastat tagasi saabus pöördepunkt.
Kasulik
  • 21.08.24, 06:15
Läbipõlenud töötaja läks sotsiaalkindlustusameti vastu kohtusse
Õpetlik juhile: milliseid vigu töökeskkonnas vältida
Sotsiaalkindlustusameti endine töötaja võitles endale kohtu kaudu välja ligi 10 000 eurot seoses sellega, et ta põles tööl läbi. Kohtuasjas vaieldud detailid ja saadud õppetunnid peaksid äratama kõikide juhtide ja ettevõtjate tähelepanu.
  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 11:13
TOP 3 sõiduautot, millel on üllatavalt odav aastamaks
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele