Haljala vald on üks kuuest kohalikust omavalitsusest Eestis, kes kasutab ära võimaluse tõsta maamaksu maksimummäärani. Maamaksu tõus mõjutab eelkõige neid, kes on sisse kirjutatud mujale ning omavad Haljala vallas kinnisvara.
- Haljala vallavanem Anti Puusepp. Foto: Andras Kralla
“Maamaksu tõusu tegelikuks põhjuseks ei ole mitte lubatud maksimaalsed määrad, vaid maa hindamine,” rõhutas Haljala vallavanem Anti Puusepp. “Saan aru, et avalikkusele kuvatakse, et omavalitsused kehtestasid maksumäärad ja nüüd maamaks tõuseb, kuid tegelikult tehti Eestis ära pikalt oodatud maa korraline hindamine ja seeläbi muutus maa väärtus ajakohasemaks ja õiglasemaks,” selgitas vallavanem.
Eestis oli erinevatel põhjustel maa hindamine pikalt tegemata (enne 2022. aasta hindamist toimus maa korraline hindamine Eestis viimati 2001. aastal) ja varasemas hinnastamises oli samuti piirkonniti anomaaliad, kus näiteks naaberkülade maa väärtus võis oluliselt erineda. Maamaksuseaduses toodud maksumäärad, mida kohalike omavalitsuse volikogud kehtestavad, vähenesid mitmekordselt. Puusepp tõi näite: “Kuni 2024. aastani oli elamumaale Haljala vallas kehtestatud maksimaalne maksumäär 2,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas, kuid nüüd on maksumääraks 1 protsent maa maksustamishinnast aastas ehk 2,5 korda väiksem.”
Kui eelnevatel aastatel on maamaksu laekumine Haljala vallas olnud suurusjärgus 330 000 eurot, siis pärast maa ümberhindamist vähenes 2024. aastal maamaksu laekumine 300 000 eurole. 2025. aastaks on esialgsete prognooside kohaselt kavandatud maamaksu laekumiseks 440 000 eurot.
Mõjutab suvilaomanikke, mõju kinnisvaraturule marginaalne
Maa ümberhindamise tõttu vähenenud maamaksu tulu kõrval oli teiseks maksumäära maksimumini tõstmise põhjuseks asjaolu, et Haljala vallas, eriti Lahemaa rahvuspargis asuv kinnisvara, on kõrgelt hinnatud, mistõttu asub vallas ka arvukalt suvekodusid. “Kuna maamaksu osas on valda sissekirjutatud elanikule soodustus, mõjutab maamaksu tõus suuresti neid, kelle elukoht asub mujal kui Haljala vallas. Kuna nende maksuraha valda ei laeku, kuid teatud omavalitsuse osutatavaid teenuseid tarbivad ka sissekirjutuseta kinnistuomanikud, siis on maamaksu näol tegemist nii-öelda nende panusega Haljala valla teenuste osutamisesse ja arengusse,” põhjendas Puusepp.
Kuna kinnisvara hind on Haljala vallas keskmisest kõrgem ja ka kinnisvarapakkumiste arv vallas pole kuigi suur, on maamaksu tõusu mõju pigem väga marginaalne, kui seda üldse esineb, leidis vallavanem. “Suurt mõju me selles ei näe, ka seetõttu, et kuna vallas asub arvukalt suvekodusid, siis ilmselt maamaksu summa tõus ei mõjuta suures osas neid, kellel on võimalik mitut elamist omada ja üleval pidada,” märkis ta.
Tulu teede korrashoidu
Maamaksul pole nii-öelda silti küljes ehk see ei lähe konkreetsete tegevuste katteks, vaid üldiselt valla tuludesse. “Haljala vallal on aga käsil mitmeid investeeringuprojekte, mille elluviimine vajab omavalitsuse suurt panust,” vastas Puusepp küsimusele, kuhu tänavu maamaksust oodatav tulu investeeritakse.
“Samuti on soov panustada rohkem teede korrashoidu, sest riiklik rahastus teede korrashoiuks ei ole aastate jooksul suurenenud, kuid hajaasustuses on korras teed üheks eeltingimuseks, et inimesed maale koliksid,” sõnas vallavanem.
Maamaksu tõstsid maksimaalses võimalikus määras Haljala valla kõrval ka Jõelähtme, Lääneranna ja Vormsi vald ning Maardu ja Loksa linn.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Lisaks ka positiivseid uudiseid
Uuel aastal kerkisid mitmed maksud, näiteks tulumaks, aktsiisid ja maamaks. Maksutõuse on oodata aga selle aasta jooksul veel.
Eesti Linnade ja Valdade Liit (ELVL) esitas regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartmanile ettepaneku muuta maamaksuseadust paindlikumaks, tuginedes kohalike omavalitsuste seas läbi viidud küsitluse tagasisidele.
Volikogu võttis vastu lisaeelarve.
Haljala uus koolimaja, kus õppetööga alustati alles mullu märtsis, on juba kitsaks jäänud ning vajab juurdeehitist.
Varsti avatakse Haljalas õllepood ja restoran
Haljala õlletehase uus juht Juhani Tamminen ütleb, et ta on ettevõtte viimane õlekõrs.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.