Kolmapäeval algab Rakvere linnakalmistul Esimese maailmasõja ja Vabadussõja hauatähiste konserveerimine. Vabaduse eest hukkunute hauad saavad loodetavasti korda veel enne võidupüha.
- Naissoost sõduri hauatähis. Margarethe Agger suri teisel jõulupühal 1920. Foto: Rahel Lepp
„Rakvere linnakalmistul on umbes sada esimeses ilmasõjas ja Vabadussõjas hukkunu hauatähist, mis viimati konserveeriti kümme aastat tagasi ja vajavad nüüd uuesti puhastamist, parandamist ja spetsiaalse ainega töötlemist, mida konserveerimine tähendabki,“ rääkis linnaaednik Kärt-Mari Paju.
Seotud lood
Tartu rahuleping, mis sõlmiti 2. veebruaril 1920, lõpetas Vabadussõja Eesti vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Rakveres meenutavad Vabadussõda Amandus Adamsoni loodud mälestussammas (õigemini küll selle koopia) Ausambamäel ja pisut vähem tuntud mälestustahvel sõjas langenud koolipoistele Rakvere gümnaasiumis. Ja loomulikult langenute hauad kalmistutel.
Detsembris alustas Väike-Maarja vallas tegevust Kalmulill OÜ, mis hooldab hauaplatse. Kuigi peamiselt tegutsetakse Väike-Maarjas, ollakse valmis teenust pakkuma ka teistes piirkondades.
Lisatud ülevaade maakonna kirikutest, kogudustest ja kalmistutest.
EELK Viru praost Tauno Toompuu leiab, et kalmistu on eestlase jaoks kirikust püham. Praost sõnastas selle nii, et kui kirikus võib käia, siis kalmistul peab käima.
Suur fotolugu
„Ma ütlen neile, et hingake rahulikult sisse ja välja. Teist korda inimene ära ei sure ja hullemaks minna ei saa.“ – matusebüroo Memoris asutaja Tarko Tuisk.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.