Tuumajaam sobiks kõige paremini hoopis Narva, aga kuri naaber segab
Eelmisel reedel Kiviõlis toimunud Virumaa tulevikku vaataval energeetikateemalisel seminaril tõdeti, et tuumajaam on oluline võimalus Eesti varustuskindluse suurendamiseks.
Fermi Energia üks juhte Henri Ormus ja visioon sellest, milline kavandatav tuumajaam välja võiks näha. Foto: Andres Pulver
Kliimaministeeriumi kliimaosakonna juhataja Laura Remmelgas nentis, et iseenesest energeetikas suuri probleeme kliimaeesmärkide täitmisega pole ning elektri tootmine muutub aastaks 2040 Eestis täielikult kliimaneutraalseks. Küll on aga probleeme soojamajanduse kliimaneutraalseks muutmisel.
Rahvusvaheline Aatomienergia Agentuur (IAEA) hindab, et Eesti ettevalmistused on piisavad otsustamaks, kas rajada Eestisse tuumajaam või mitte. Asjaosalised lubavad, et parlamendi positiivse otsuse korral võiks jaam valmida 2035. aastaks.
Olkiluoto tuumajaama vanima osa reaktorisaalis on kiirgustase madalam kui Soome looduses. Vaatlusrõdult uudistades näeb inimtühja saali ja kuuleb vaid pumpade müra. Reaktor ise on mõnekümne meetri kaugusel vee all.
Kas Eesti vajab tuumajaama või mitte ja kuhu see ehitada, on olnud põletavate arutelude allikaks juba mõnda aega. Asjale aitab valgust heita Fermi Energia juhatuse liige ja keskkonnajuht Diana Revjako.
Tuumajaama rajamine on tuumajulgeoleku ja hädaolukordadeks valmisoleku vaatest Eestisse võimalik, kuid see eeldab vajaliku valmiduse saavutamiseks olulisel määral täiendavate tingimuste täitmist ja pikaajalist planeerimist.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.