Kui tahame ülisuurt kliimaprobleemi tõesti lahendada, aga mitte katastroofi sattuda, on kapitalism ainus võimalus, rääkis ClimaCashi kaasasutaja ja Poliitikaguru toimetaja Erik Moora.
- Erik Moora tõdes tasakaalus majanduse foorumil “Elevant toas”, et Euroopa püüab end ära petta nn rohekasvu mudeliga, mille järgi on majanduskasv võimalik ka planeeti hävitamata - selle jaoks on lihtsalt juba liiga hilja. Foto: Raul Mee
„Praegune majandusmudel toob meile ühelt poolt meeletult edu, aga teistes kohtades meeletult hävingut. Selle majandusmudeliga tuleb ilmselgelt tegeleda, sest väga pikka aega pole lahendusi leitud,“ tõdes Moora reedel toimunud tasakaalus majanduse foorumil “Elevant toas”.
Uue mudeli otsing taandatakse aga Moora sõnul kahetsusväärselt mõttele, kuidas meile tahetakse kommunismi peale suruda ja kapitalismi maha võtta. „See on kiuslik jutt ja vale lähenemine,“ märkis ta. Moora sõnul domineerivad uusi majandusmudeleid puudutavas kirjanduses kaks küsimust.
Esiteks, kuidas suhtuda majanduskasvu ja kus on selle piirid? „Ka Eestis on see ketserlik küsimus avalikus diskussioonis peamine, kuid võiksime vaadata asja palju laiemalt,“ rääkis Moora.
Teine küsimus on, kas kasvu on võimalik lahti siduda keskkonna hävitamisest. „Iseenesest oleks see hea tulemus – majandus saab kasvada, samal ajal kui emissioonid kukuvad. Mõnes riigis on see õnnestunud, aga enamasti pole see olnud piisav,“ rääkis Moora, tuues positiivseks näiteks Inglismaa. Siiski on positiivse muudatuse mõju liiga aeglane.
Seotud lood
Algab arvamusartiklite seeria, milles ökoloog Mihkel Kangur käsitleb rohepöörde teemat. Mihkel Kangur on Tallinna Ülikooli ökoloogia vanemteadur ja jätkusuutliku arengu dotsent ning Rakvere Riigigümnaasiumi õppe- ja arendusjuht.
Allakäigutsükkel põllumajanduses
Aineringete katkemine meie praeguse põlluharimise juures on üheks põhjuseks, miks peame rääkima rohepöördest. Inimtegevuse tagajärjel on mullaviljakus praeguseks hävinud ligikaudu pooltel põllumajanduseks sobivatel aladel, kirjutab Tallinna Ülikooli ökoloogia vanemteadur ja jätkusuutliku arengu dotsent ning Rakvere riigigümnaasiumi õppe- ja arendusjuht Mihkel Kangur.
Üheks tagajärjeks on meeste viljakuse vähenemine
Inimeste loodud uute ainete sattumine keskkonda on muutnud meie elukeskkonda määral, et see ohustab meie tervist ja heaolu, kirjutab Tallinna ülikooli ökoloogia vanemteadur ja jätkusuutliku arengu dotsent ning Rakvere riigigümnaasiumi õppe- ja arendusjuht Mihkel Kangur.
Mihkel Kanguri rohepöörde arvamuslugude sari
Peame arvestama, et ekstreemseid ilmastikunähtusi hakkab Eestis olema varasemast rohkem ning see tähendab, et veega seotud probleemid sagenevad, kirjutab Tallinna ülikooli ökoloogia vanemteadur ja jätkusuutliku arengu dotsent ning Rakvere riigigümnaasiumi õppe- ja arendusjuht Mihkel Kangur.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.