Hõbeda küla lähedal Kadrina-Viitna tee ääres asub väike mäeküngas, millel kunagi ka tuuleveski töötanud, mida kutsutakse Valumäeks, mõnel pool ka Vaalumäeks.
Buhli Ristija Johannese kiriku altarimaal kujutab Kristuse ristilöömist Kolgata mäel. Foto: Vikipeedia
Rahvajutt räägib Valumäe kohta, et orjaajal olevat mäkke maetud püstiasendis orjad, kelledel hiljem pead adraga maha küntud. Adrasahk hoitavat alles Kadrina kiriku lael. Möödunud sajandi lõpukümnenditel käinud uudishimulikud leeripoisid kiriku laelt legendaarset sahka otsimas.
Kui lõviosa Vabadussõja mälestussammastest on valminud tuntud skulptorite käe all, siis Kadrina kirikaias oleva monumendi kavandi autor on omaaegne Kadrina kirikuõpetaja Gustav Beermann.
90 aastat tagasi käis Kadrina lähedal Ojaveski külas usin kaevetöö. Nimelt alustasid arheoloogid 17. augustil 1931 4. sajandist pärit matusepaiga väljakaevamist. Tulemused olid enam kui üllatavad.
Omal ajal oli pastoritel oluline koht eestikeelse kirjasõna levitamisel ja kirikhärrad olid ka usinad luuletajad. Kummalisel kombel on Kadrinas ametis olnud kaks meie kirjandusloo seisukohast väga olulist kirikuõpetajat.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.