Koor kallineb ebaloogilise kiirusega, Eesti ei tule oma lihaga välja – toidutöösturid lõid kõik mured letti
Toidutöösturid ja kaupmehed hindavad tarbijate kindlustunnet ülimadalaks, näevad omades valdkondades selgeid probleemkohti ning tunnevad muret, millise põntsu annavad järgmisel aastal jõustuvad maksumuudatused.
Leiburi tegevjuht Ott Neeme (paremal) rõõmustas, et inimesed on hakanud taas rohkem leiba sööma. Rakvere lihatööstuse juht Silver Kaur tundis aga muret, et Eesti lihatööstus ei kata ära Eesti omavarustatuse taset. Foto: Andras Kralla
Rakvere lihatööstuse omanikfirma Maag Food juhatuse esimehe Silver Kauri sõnul on lihatööstuse suurimateks väljakutseteks kulude kasv ja üha rangemad regulatsioonid. Ühelt poolt ei kata Eesti lihatööstus ära kohaliku turu tarbimist, mis tähendab, et lihaimport on suurenenud. „See on kurb fakt,“ ütles Kaur.
Pärast HKScani Balti äride ülevõtmist ühendas Maag Grupp mullu septembris kõik grupile kuuluvad lihatootmise ja -töötlemise üksused ühise ettevõtte Maag Food alla, mida asus juhtima Silver Kaur. Tema eesmärk on pöörata viimastel aastatel kahjumiga tegutsenud Rakvere lihakombinaat kasumisse.
Valitsuse väljakuulutatud jäätmereform tekitab praegustes suurtes prügivedajates ja -käitlejates nii toetavaid kui ka eitavaid reaktsioone, kuid ühes ollakse kindel: nii odav jäätmevedu ei tule, kui minister lubas.
Maksutõusud pärsivad tegevust kõige rohkem, vastasid ligi pooled pea 1400 ettevõtlussektori juhist, kelle eeloleva kuue kuu äriplaane Äripäeva Infopank küsis. Üha suuremat leevendust tunnevad nad aga langevatest intressidest ja nõudluse elavnemisest.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.