10.‒ 25. aprillini toimuv Rakvere linna kaasava eelarve rahvahääletus ootab rakverlasi aktiivselt osalema. Hääletada saab kolme esitatud ettepaneku vahel.

- Kaasava eelarvega ehitatud madalseiklusrada Palermos.
- Foto: Kristel Mänd
Hääletusel saab osaleda iga vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht on rahvahääletuse ajal Eesti rahvastikuregistri andmetel Rakvere linn.
Iga hääletusel osalev isik saab hääletada kuni kahe erineva endale meelepärase idee poolt.
Hääletada saab:
- elektrooniliselt infosüsteemis Volis (klõpsa linki), kus tuleb end identifitseerida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID-ga.
- Rakvere Linnavalitsuse fuajees asuvas arvutis (Lai tn 20 I korrus). Kaasas peab olema isikut tõendav dokument, isiku tuvastamiseks vajalik PIN 1 kood ja allkirjastamiseks vajalik PIN 2 kood. Linnavalitsus on avatud E-N 9-12 ja 13-16 ning R 9-12.
Ettepanekuid objektide kohta, mida võiks rahastada Rakvere linna 2025. aasta kaasavast eelarvest (mahuga 30 000 eurot) sai esitada 10. veebruarist kuni 20. märtsini. Laekus 11 ettepanekut, mille vastavust kaasava eelarve tingimustele hindas linnavalitsuse moodustatud komisjon koosseisus: abilinnapea Neeme-Jaak Paap, linnaarhitekt Angeelika Pärna, linnaaednik Kärt-Mari Paju, linnakunstnik Marju Püümets, arendusspetsialist Inge Kosemäe, Rakvere linnavolikogu majanduskomisjoni esimees Marko Pomerants ja kunstnik Riho Hütt. Aruteludest ja otsustamisest taandas ennast komisjoni liige Daisy Kull.
Rakvere kaasava eelarve rahvahääletusele kvalifitseerus kolm ettepanekut:
- Välijõusaal Rakvere Reaalkooli taguse jalgpallistaadioni juurde
Alal toimuvad jalgpallitrennid, noored ja täiskasvanud veedavad sportlikku vaba aega ning suuremad lapsed saavad kasutada madalseiklusrada. Puudu on välijõusaal, mis on jalgpallurite üks treeningosa. Kevadest sügiseni on nii päevaajal ja ka peale tööpäeva kasutajate hulk väga suur.
Piirkonnas tuntakse puudust välijõusaalist, kus saaks oma keha reguleeritavate raskuspinkidega aastaringselt treenida. Välijõusaali kasutus on kõrge, kuna kõrval on kortermajad ja reaalkool. Kool saab kasutada jõusaali kehalise kasvatuse tunnis.
Välijõusaali sihtrühm on erinevas vanuses jalgpallurid, reaalkooli õpilased ja ümbruskonna kortermajade elanikud. Jõusaali kasutajad on mehed ja naised vanuses 12-70 aastat. Jõusaali asukoht on linnasüdames, kus on väga palju sportlasi ja harrastussportlasi.
- Seiklusterohke mänguala Moonaküla mäel
Ettepaneku eesmärk on laiendada laste ja noorte tegevusvõimalusi Moonaküla linnaosas, luues mitmekesise ja turvalise mänguväljaku. Uus mänguala toetab laste füüsilist ja sotsiaalset arengut ning pakub kodulähedasi vaba aja veetmise võimalusi.
Projekti raames luuakse kaasaegne mängu- ja liikumisala, mis sisaldab: kiikesid, ronimisatraktsioone ja tasakaalualasid eri vanuses lastele; ohutut ja mitmekesist mängukeskkonda, mis soodustab füüsilist aktiivsust; kogukonnale mõeldud ruumi, mis toetab sotsiaalset suhtlust ja ühisürituste korraldamist.
Mänguväljak on oluline, sest:
• Toetab laste arengut – füüsiline aktiivsus arendab motoorseid oskusi, tasakaalu ja koordinatsiooni. Erinevad turnimis- ja ronimisalad aitavad kaasa lihaste arengule ning loovad võimalusi eneseületuseks ja julguse kasvatamiseks.
• Pakub turvalist mängukeskkonda – lapsed saavad mängida spetsiaalselt kujundatud ja ohutuks tehtud alal, mis on mõeldud erinevas vanuses lastele. Lähedal asuv mänguväljak julgustab vanemaid koos lastega rohkem aega õues veetma.
• Toetab sotsiaalsete oskuste arengut – ühismäng aitab lastel õppida koostööd, arendada suhtlemisoskusi ja luua uusi sõprussuhteid.
• Elavdab kogukonda ja piirkonda – Moonaküla mäel toimuvad juba erinevad üritused ja sportlikud mängud. Mänguala arendamine toetab piirkonna aktiivset kasutamist ning loob uusi võimalusi peredele ja kogukonnale koos aja veetmiseks. Mänguväljak on oluline, sest toetab laste arengut, pakub turvalist mängukeskkonda, toetab sotsiaalsete oskuste arengut, elavdab kogukonda ja piirkonda.
Ettepaneku elluviimisest saavad otsest kasu: lapsed ja noored (0–14 a), pered ja lapsevanemad, kohalik kogukond (Moonaküla ja Rakvere elanikud, hinnanguliselt sadu lapsi ja peresid aastas), Rakvere linn ja kohalik omavalitsus.
- Taaravainu spordiväljaku korda tegemine
Taaravainu linnaosas, Vahtra pst 81 üldkasutataval maal asub Rakvere linna avalik mängu- ja spordiväljak. Mänguväljakut hoitakse küll regulaarselt korras, aga spordiväljak on amortiseerunud. Omal ajal välja ehitatud killustikkattega võrkpalliväljakul asuvate postide külge pannakse suveperioodiks, aga platsi ennast ei ole vähemalt 20 aastat korrastatud.
Mänguväljakul puuduvad piirid ja on suures ulatuses rohtunud. Sama nukker on olukord ka tänavakorvpalli platsi osas, paigaldatud on jalaga korvpallikorv koos lauaga, aga plats on rohtunud, puuduvad platsi piirid ja korvpallirõngal võrk.
Linnaosas on palju lapsi, kes mängu- ja spordiväljakut aastaringselt aktiivselt kasutavad. Kui mänguväljakut kasutavad peamiselt koolieelikud, siis kooliealised lapsed leiavad tegevust peamiselt palli või peitust mängides. Viimastel aastatel on linnaosa kooliealiste laste seas populaarseks muutunud just võrkpalli mängimine. Seda mängitakse nii omakeskis, kui koos emade-isade ja ka vanavanematega. Mängijates platsitunnetuse ja oskuste arendamisel on ülioluline, et mänguväljak, millel mängitakse, vastaks võrkpalliväljaku nõuetele ja mänguala oleks mängijate jaoks turvaline. Olemasoleval rohtukasvanud killustik- või sõelmeväljakul kukkudes võivad mängijad end kergesti vigastada.
Ettepanek on olemasolev võrkpalliväljak, miks mitte ka korvpalliplatsi ala, korrastada ja märgistada piirid, paigaldada väljaku äärde pingid.
Ettepanekust saavad otsest kasu kõik võrkpalli- ja korvpalli harrastajad, linnaosa elanikud, kes soovivad veeta oma vaba aega sportides, omavahel suheldes ja värskes õhus viibides. Sportimise ja liikumisvõimaluste arendamine loob head eeldused rahva tervislikkuse ja sportlikkuse parandamiseks. Sobib kõikidele vanusegruppidele, nii lastele kui täiskasvanutele.
Võitnud idee(d) kuulutab komisjon välja 6. mail 2025. Kaasava eelarve rahvahääletusel enim hääli saanud idee(de) realiseerimise korraldab Rakvere Linnavalitsus või sõlmib idee esitajaga koostöölepingu idee elluviimiseks. Idee(d) viiakse ellu 2025. aastal.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Aasta viimasel istungil kinnitas Rakvere vallavolikogu tuleva aasta eelarve. Konservatiivselt koostatud rehkendus priisata ei lase.
Haljala vallavolikogu otsustas tunnistada kehtetuks määruse, mille kohaselt rakendatakse valla eelarves kaasavat eelarvet.
11aastane laps kaalub 100 kg
Vähene liikumine ja liigne söök on muutnud ka Eesti lapsed kogukamaks. TAI uuring 2019. a mõõtis nii poiste- kui ka tüdrukute puhul paar sajakilost 11aastast, kirjutab tervisekassa viitega pediaater Reet Raukasele.
11.mail toimub järjekorras teine 3X3 korvpalliturniir Rakvere Raju. Korraldaja Mark Tervinsky otsustas sel aastal asja suuremalt ette võtta.
Tänapäeva töömaailmas kohtuvad kontorites sageli erinevad põlvkonnad: beebibuumerid, X-põlvkond, milleeniumilased ja Z-põlvkond. Igaühel neist on oma ootused, tööharjumused ja suhtumine töökeskkonda. Selline mitmekesisus võib tunduda keeruline, kuid pakub ka väärtuslikku võimalust õppida ja kohaneda erinevate lähenemistega.