Tõnis Kons: keegi ei taha 65. sünnipäeval vaesusesse langeda
Esimene ja teine sammas ei kindlusta jõukat vanaduspõlve, heal juhul vaid minimaalse äraelamise, kirjutab erakonna Parempoolsed juhatuse liige Tõnis Kons.
Praegu on Eesti keskmine vanaduspension 595 eurot. Foto: Raul Mee
Sõltumata teise samba reformi õnnestumistest või puudustest, liigume suures plaanis paratamatult suunas, kus igaühel tuleb võtta roll ja vastutus oma vanaduspõlve kindlustamisel. Milline viis selleks ka ei valita, peab pensioni kogumine olema pikaajaline ja läbimõeldud.
Suur osa teise pensionisamba lammutamist pooldanud poliitikutest jätkab ise sinna kogumist, nende seas tulihingeliselt teist sammast materdanud lobist Kristjan Järvan.
Täiskasvanud inimene veedab pea poole oma elust tööl. Nii on lausa vältimatu, et töö mõjutab tema tervist. Istumine, astumine, tõstmine ja tassimine tunduvad nn talupojatarkused. Ent talupojad elasid keskmiselt 40aastaseks ja olid elu lõpus sageli Vargamäe Sauna-Madise moodi, kes omal jalal enam kõndida ei saanud.
Presidendikandidaadiks esitatud Alar Karise sõnul ta teist pensionisammast välja ei võtnud, sest ei näe mõtet raha niisama ära kulutada. Investeerimistarkust tuleb tema sõnul veel õppida.
Investor Raivo Heina ärritab idee, nagu lapsed peaks olema inimese ainus investeering, kellele vanaduses loota. Twitteri postituses avaldas ta oma kahe miljoni eurose aktsiaportfelli, et öelda: pensionär võiks hoopis ise rikas olla ja mitte vajada oma lastelt rahalist tuge.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.