Vene režiimi juhi Vladimir Putini valitsusremondi käigus tõsteti mitmed inimesed ümber ja jaotati uued haldusalad. Kes kuhu ja mida need laveerivad võimumängud Kremli võimuhierarhias tähendavad, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmuvas sõjablogis.
- Vladimir Putin ja veel kaitseministri ametis Sergei Šoigu Moskvas 9. mai paraadil. Foto: AFP/Scanpix
Kõige rohkem lõi Venemaa vana presidendi viiendaks ametiajaks vormistamise järel laineid valitsuse remont. Lisaks avasid venelased Ukrainas peetavas sõjas uue rinde põhjas Harkivi suunal ning suutsid ukrainlaste osalise ettevalmistamatuse tõttu liikuda paiguti üle 10 kilomeetri Ukraina sisemaale.
USA lõpuks vabastatud sõjaline abi aga pole veel suures ulatuses rindele kohale jõudnud. Ukrainlased omalt poolt on taas intensiivistanud rünnakuid Venemaa käes olevate sõjaliste ja naftatööstuslike objektide vastu. Tuure kogub ka võitlus diplomaatilisel rindel, kus on tulemas suur rahvusvaheline rahukonverents Šveitsis.
Venemaa uus-vana valitsuse moodustamise intriig
Alustagem Venemaa uus-vana valitsuse väikese remondi ülevaatega. Putin esitas peaministriks – see on Vene formaal-juriidilises hierarhias ametiisik number 2 – taas tehnokraadist senise peaministri Mihhail Mišustini.
Mišustin olevat väga meeldinud pealiitlasele Pekingis, olles samas tõestanud oma suhtelist efektiivsust valitsemise korraldamisel sõjatingimustes ning tal pole poliitilisi ambitsioone, mis ohustaks Putinit või tema järgluse probleemi lahendamist.
Kõige rohkem on meedias juttu olnud senise kaitseministri ja Putini lähiringi kuuluva usaldusaluse, Venemaal avalikult suurkorruptantide esiridadesse kuuluva Sergei Šoigu ametikohalt ära liigutamine.
Enne kui selle juurde jõuame, tasub märgata aga veel mõningaid huvitavaid momente, mis näitasid Putinit üpris osava võimu tasakaalu tagava intrigeerijana.
Ta laveeris erineva nelja olulise „võimutorni“ (nagu neid kutsutakse Venemaal) huvide vahel, määrates ametisse nende esindajaid.
Kõik
Raivo Vare Ukraina blogi sissekanded on leitavad
siin.
Seotud lood
Sel nädalavahetusel toimuvad Venemaal nii-öelda presidendivalimised, mille tulemuses ei kahtle keegi. Küll aga tasub arutleda selle üle, mil viisil võiks hakata Venemaal võim vahetuma.
30% Venemaa riigieelarvest sõja heaks
Majandusküsimused muutuvad Venemaa algatatud sõjas igale osapoolele järjest tõsisemateks, kirjutab Raivo Vare.
Peaminister Kaja Kallas leiab, et lääs kipub enda sõjalist ja majanduslikku jõudu alahindama ning Venemaad ülehindama.
Meiegi eest kangelaslikult võitlevatel ukrainlastel on lisaks relvastusele ka raha selgelt liiga vähe. Lääneliitlased peaksid lõpuks ometi jätma munemise ja vajaliku abi osutamise kiirelt taastama. Vastasel korral satub ohtu ka seni rinnetel saavutatu, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmuvas Ukraina sõjablogis 32.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.