Mahepõllumeeste poolt haritava maa osakaal väheneb ja on mitu põhjust, miks mahetootjad lõpetavad Eestis tegevuse, kirjutab Bigbanki peaökonomist Raul Eamets.
Bigbanki peaökonomisti Raul Eametsa sõnul ei ole üllatav, et mahetootmine Eestis väheneb ja põllumehed tegevuse lõpetavad. Foto: Andras Kralla
Äsja avaldatud mahepõllumajanduse andmetest nähtub, et kogu haritavast põllumajanduse maast 22,8% kasutab mahepõllundus. Strateegiline eesmärk on saavutada 25%, aga tundub, et sellest eesmärgist eelmine aasta pigem kaugeneti, sest haritav maa vähenes 2,5% ning lõpetas 78 mahetootjat.
“Munadega on meil praegu kehvasti, sest meil ei ole neid nii palju pakkuda, kui soovitakse osta,“ ütles mahemune tootva Äntu Mõisa omanik Lauri Bobrovski.
Sel laupäeval kuulutatakse välja tänavused parimad mahetootjad ja –tooted. Mahetootjate nominentide hulgas on kaks Lääne-Virumaa ettevõtet – kalkuneid kasvatav Karusaare mahetalu ja Piira Mahe, kus sirguvad lihaveised.
"Midagi ei ole teha, majanduslikult ei olnud enam mõtet. Mahehinnad on võrreldes tavatootmisega niivõrd madalad," rääkis Lalluka OÜ peremees Kuldar Kuld, miks ta enam sellest aastast mahevilja kasvatada ei saa.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.