Võidupüha ja jaanipäeva tähistamine on Sõmerul elava Ruuben Lamburi jaoks kiire aeg. Tuli leida võimalus, kuidas jõuda nii maakaitsepäevale Väike-Maarjas kui ka istuda lähedastega väikese jaanitule äärde. Õnneks on neid, kellega koos olla ja rääkida, sest jutte ja tarkust mida teistega jagada, on Ruuben Lamburil palju.

- Ruuben Lambur on riigipühade tähistamistel sage külaline. Foto: Kristjan Ojang
Ruuben Lambur on kõike muud, kui tüüpiline vanahärra. Kuigi aastaid on turjale kogunenud juba 96, elab ta jätkuvalt üsna tempokat elu. Mitmesuguseid kohtumisi on piisavalt palju, et nendega ära sisustada suurem osa oma vabast ajast.
Härra Lambur on oodatud külaline nii riiklike tähpäevade tähistamistel kui ka ajalooliste teemade vestlusõhtutel. Teises maailmasõjas sõdinud mehel, kes saatuse tahtel jätkas oma kunagise nooruse teekonda ka metsavenna ja sõjavangina, on rääkida ja meenutada palju. Kusjuures mitte ainult sõja teemadel, vaid ennekõike väärt inimeseks olemisest.
Elurõõmu on Ruuben Lamburil palju ning meiegi vestlust saatsid sageli mõnusad naeruturtsatused. Veeretades ajaratast läbi vana sõjamehe nooruse ja hilisema aja tsiteeris Lambur kirjandusklassikat: „Ei ole mõttetult elatud aegu, mõte ei peagi selguma praegu.“
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ehkki arreteerimised olid toimunud juba aasta aega, alates juunipöördest 1940, püüti neid rahva seas seostada iga konkreetse arreteeritu varasema tegevuse ning poliitilise aktiivsusega. Seda, et ära võidakse viia perede kaupa, halastamata isegi lastele, ei osatud näha ka kõige õudsamas unenäos.
Maakaitsepäev avati pärgade asetamisega Vabasussõja mälestussamba jalamile. Pärastlõunal läkitati Lääne-Virumaa valdadesse presidendi süüdatud võidutuli.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.