Ega tegelikult ei tea, kas „Pal-tänava poisid“ eesti keelde tõlkinud keeleteadlane Julius Mark nii väga kuri oligi, aga tema omaaegsd tudengid on igal juhul meest ülimalt range õppejõuna iseloomustanud.

- Julius Mark 1930. aastal. Foto: Tartu ülikooli muuseum
Julius Mark sündis 27. märtsil 1890 Haljala külje all Idaveres Kusto talus. Gümnaasiumihariduse omandas ta Tallinnas venekeelses Aleksandri gümnaasiumis.
1911. aastal alustas Julius Mark Tartu ülikoolis indoeuroopa keeleteaduse ja klassikalise filoloogia õpinguid. Juba tekkinud huvi sugulaskeelte vastu viis ta järgmise aasta sügisel Helsingi ülikooli soome-ugri keeleteadust õppima.
Keele ja rahvakultuuri väliuurimisega tegi Mark algust juba oma akadeemiliste õpingute alguses oma kodukihelkonnas. 1912. aastal käis ta uurimisreisil Ungaris, 1915. aastal kogus keelelisi, etnograafilisi ja folkloristlikke andmeid haavatud mordva sõduritelt Helsingis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pea täpselt üheksa kuud pärast oma isa Aleksandri surma sündis 17. juulil 1909 Nõmmkülas pisitüdruk, kes sai nimeks Aleksandra Emilie Kleemann.
Juhan Kunder oli Rakvere jaoks ülioluline mees ning sellest saadi ka aru. Asjaajamine võttis küll aega, kuid mehe 50. surmaaastapäeval, 24. aprillil 1938, avati talle Rakveres monument.
Sõjaeelsel ajal kutsuti Rakvere suurimat haridustemplit - Rakvere ühisgümnaasiumi - Jänese kooliks. Enamik Rootsimaa eestlasi mäletab, teab ja austab ühte teist Jänese kooli - Stockholmi Eesti Gümnaasiumi.
Kuidagi on juhtunud nii, et 26. november on olnud sünnipäevaks kahele Rakvere jaoks väga olulisele koolipapale. Lisaks Jaan Pakule on sel päeval sündinud ka keelemees Kaarel Leetberg.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.