Veerandsada aeda ja triiphoonet ootavad pühapäeval külalisi
Pühapäeval kella 11-17 avavad oma uksed Põhja-Eesti triiphooned, aiad ja verandad, et pakkuda külastajatele kogemust õue laiendatud eluruumist, toidukasvatusest ja kohaliku toidu nautimisest.
Aru mõisa pererahvas Käärt Aru (paremal) ja Katrin Kull külalisi vastu võtmas. Foto: Tarmo Haud
Põhja-Eesti toidupärimuse kohaselt on meie piirkonna pärliks olnud suveköögid ja triiphooned. Suvise toiduvalmistamise kohana on eestlased sajandeid kasutanud suvekööke. Pikemalt säilisid need Läänemaal ja Põhja-Harjumaal, olles kasutusel veel 1920-30ndatel.
19. sajandil hakati seoses aianduse osatähtsuse tõusuga rajama mõisate juurde kasvuhooneid, vanema nimetusega triiphooneid (sks. k. Treibhaus). Lisaks eksootilisemate taimede kasvatamisele nauditi seal ka talviseid kohvijoomisi. Mõisate kõrval olevad triiphooned on Põhja-Eestile eriomased.
Kakuvälja käsitöötalus külaliste registreerimiseks lauale asetatud klaaskauss, kuhu iga tulija sai kõrval olevast kannust võetud nööbi poetada, oli visa täituma.
Sel suvehooajal sai Kunda kandi talude toodangut osta üritustel ja laatadel, sest Ranna-Viru Seltsi koondunud neli kohalikku perekonda otsustasid katsetada, kas Kunda kandis oleks mõttekas pidada talupoodi.
Tänane kõrvitsapäev tõi Maretaru-Uuetoa taluhoovi mõnikümmend külastajat. Autasustati suurima kõrvitsalise kasvatajaid ning tehti heategevust Elistvere loomapargile.
Kui Palmse mõisa aiandi töötaja Lea Eesalu laupäeva hommikul tööle läks, nägi ta juba siis, et palmimajas kasvav suureõieline kuukaktus ehk öökuninganna avab õhtul neli õit. Minnes õhtul uksi sulgema üllatus ta, sest taim avas koguni seitse õit.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.